eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZakaz konkurencji a umowa agencyjna

Zakaz konkurencji a umowa agencyjna

2009-02-24 14:08

Przepisy dotyczące zakazu konkurencji są liczniejsze niż się wydaje i dotyczą różnych grup pracowniczych. Zakazem tym mogą także zostać objęte osoby, które zatrudnione są w oparciu o umowę agencyjną.

Przeczytaj także: Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia odszkodowania

Szczegółowych przepisów odnośnie reguł, którymi rządzi się praca agentów należy szukać w Kodeksie cywilnym. Tam też można odnaleźć regulacje w zakresie zakazu działalności konkurencyjnej

Stosownie do art. 7646 K.c., strony mogą ograniczyć działalność konkurencyjną agenta na okres, który następuje po rozwiązaniu umowy agencyjnej. Ten swoistego rodzaju zakaz musi być, pod rygorem nieważności, wyrażony w formie pisemnej. Co istotne, ograniczenie zachowuje swą ważność jedynie pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, można je ustanowić wobec grupy klientów lub obszaru geograficznego objętych działalnością agenta. Po wtóre, musi dotyczyć towarów lub usług stanowiących przedmiot umowy.

Umowa może zostać zawarta maksymalnie na okres dwóch lat od rozwiązania umowy. W zamian za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej dający zlecenie zobligowany jest do wypłacenia agentowi odpowiedniej sumy pieniężnej, chyba że co innego wynika z umowy albo że umowa agencyjna została rozwiązana na skutek okoliczności, za które agent ponosi odpowiedzialność.

Jeżeli strony nie podały w umowie wysokości odszkodowania, agentowi należy się suma, której wysokość odpowiada korzyściom osiągniętym przez dającego zlecenie na skutek ograniczenia działalności konkurencyjnej oraz utraconym z tego powodu możliwości zarobkowych agenta. Zapis ten jest dość nieprecyzyjny, w praktyce więc ustalenie wysokości kwoty należnej agentowi może okazać się kłopotliwe.

Zasadnicza różnica pomiędzy omawianym tu ograniczeniem działalności konkurencyjnej agenta a zakazem konkurencji, o którym mówią przepisy K.p., polega na możliwości jednostronnego wycofania się z nałożonych przez umowę zobowiązań.

Zgodnie bowiem z art. 7647 K.c., dający zlecenie może do dnia rozwiązania umowy odwołać ograniczenie działalności konkurencyjnej z takim skutkiem, że po upływie sześciu miesięcy od chwili odwołania jest on zwolniony z obowiązku wypłacania odszkodowania. Odwołanie, podobnie jak samo ograniczenie, wymaga formy pisemnej- w przeciwnym razie jest nieważne.

Z drugiej zaś strony, w określonej sytuacji agentowi również przysługuje prawo zwolnienia się z obowiązku przestrzegania zakazu działalności konkurencyjnej. Może do tego dojść jeżeli agent wypowiedział umowę na skutek powstania okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi dający zlecenie. Wówczas konieczne jest złożenie dającemu zlecenie stosownego oświadczenia na piśmie. Należy przy tym pamiętać, aby czynność ta nastąpiła przed upływem miesiąca od dnia wypowiedzenia.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: