eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyNieusprawiedliwiona nieobecność w pracy a kara porządkowa

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy a kara porządkowa

2009-02-19 13:45

Przeczytaj także: Nieusprawiedliwiona nieobecność przyczyną zwolnienia?


3. Można karać za nieobecność albo za brak powiadomienia o nieobecności

Jeżeli mimo niezachowania właściwej kolejności podejmowanych czynności pracodawca postanowiłby usprawiedliwić nieobecność pracownika urlopem wypoczynkowym, w tej sytuacji nie mógłby ukarać pracownika za nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy (np. karą pieniężną), a jedynie mógłby ukarać pracownika za nieprzestrzeganie ustalonego sposobu usprawiedliwiania nieobecności np. niezłożenie wniosku urlopowego (karą upomnienia, nagany).

Dzieje się tak, gdyż usprawiedliwiając pracownikowi nieobecność w pracy pracodawca uznaje, że nieobecność ta została usprawiedliwiona, a zatem nie można ukarać pracownika za samą nieobecność, a jedynie za nieprzestrzeganie sposobu jej usprawiedliwiania.

4. Brak powiadomienia o nieobecności - nieobecność nieusprawiedliwiona

Zasadą jest, że o przyczynie swojej nieobecności oraz przewidywanym okresie jej trwania, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, pracownik powinien uprzedzić pracodawcę, a więc poinformować go zawczasu, przed terminem tej nieobecności.

Natomiast w przypadkach nagłych, niemożliwych do przewidzenia, o nieobecności pracownik powinien zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w 2. dniu nieobecności. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami, takimi jak np. poważna choroba połączona z brakiem lub nieobecnością domowników czy brak możliwości skontaktowania się z pracodawcą spowodowany zjawiskami atmosferycznymi lub klęską żywiołową.

Z treści pytania wynika, że pracownik nie dopełnił obowiązku uprzedzenia lub zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności oraz o przewidywanym okresie jej trwania, a ponadto nieobecność ta nie była wywołana chorobą pracownika. W związku z powyższym pracodawca może potraktować tę nieobecność jako nieusprawiedliwioną, za czas której pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Co więcej, pracodawca może nałożyć na pracownika jedną z kar porządkowych, w tym także karę upomnienia.

Podstawa prawna:
  • art. 52 § 1 pkt 1, 108 § 1 i § 2, 109 § 1, § 2, art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: