eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOcena pracy nauczyciela

Ocena pracy nauczyciela

2009-02-14 00:10

Nauczyciel, podobnie jak każdy pracownik, podlega ocenie swego przełożonego. Dyrektor szkoły ma więc prawo sprawdzić, na ile kadra nauczycielska wywiązuje się ze swoich obowiązków zawodowych. Przeprowadzenie takiej weryfikacji jest jednak dość sformalizowane.

Przeczytaj także: Urlop na poratowanie zdrowia nauczyciela

Ogólne zasady oceniania nauczycieli wynikają z przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (dalej: „ustawa”). Kwestię tą szczegółowo reguluje natomiast rozporządzenie MEN z 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (dalej: „rozporządzenie). Warto jednak podkreślić, że regulacje te znajdują zastosowanie jedynie wobec nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Praca stażystów podlega odrębnym i bardziej skrupulatnym badaniom.

Stosownie do art. 6a ustawy, inicjatywa w zakresie przeprowadzenia oceny pracy nauczyciela należy do dyrektora placówki oświatowej. Ponadto z wnioskiem o weryfikację może wystąpić zarówno sam nauczyciel, jak i :
  • organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
  • organ prowadzący szkołę,
  • rada szkoły,
  • rada rodziców.

Ocenia dyrektor, ale nie tylko…

Dokonanie oceny spoczywa na barkach dyrektora szkoły, o ile jednak posiada on kwalifikacje pedagogiczne. W przeciwnym razie musi działać w porozumieniu z nauczycielem zajmującym inne stanowisko kierownicze i sprawującym w tej szkole nadzór pedagogiczny (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Jeżeli natomiast oceniany nauczyciel uzupełnia swe pensum pracując w innej placówce, ocena zapada po uprzedniej konsultacji z tamtejszym dyrektorem (§ 2 ust. 4 rozporządzenia). Co do zasady, kluczowe zdanie ma tu opinia dyrektora szkoły, która jest głównym miejscem zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że można pominąć tu drugiego przełożonego- w razie gdyby się tak stało, ocena stanie się po prostu nieważna.

Co ważne, dyrektor może zasięgnąć również opinii samorządu uczniowskiego (art. 6a ust. 5 ustawy).

3 miesiące na weryfikację

Sprawdzenie nauczyciela może zająć maksymalnie 3 miesiące od daty złożenia wniosku, przy czym należy pamiętać, że ocena nie może być dokonana wcześniej niż po upływie roku od poprzedniej weryfikacji (§ 3 ust. 1 rozporządzenia).

Jeśli weryfikacja nie następuje na wniosek nauczyciela lecz innych osób do tego uprawnionych, zainteresowany musi zostać o tym powiadomiony na piśmie co najmniej na miesiąc przed dokonaniem oceny (§ 3 ust. 3 rozporządzenia).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: