Sprzeciw od nakazu zapłaty a termin wniosku
2009-02-06 14:04
Sąd nie może w postępowaniu upominawczym oddalić na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
Przeczytaj także: Jak uzyskać nakaz zapłaty?
Taka teza została zawarta w uchwale z dnia 16 stycznia 2009 r. o sygn. akt III CZP 128/08 Sądu Najwyższego („SN”). Została udzielona odpowiedź na pytanie, czy wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym sąd rozpoznaje na posiedzeniu niejawnym, czy też do jego rozpatrzenia stosować trzeba przepisy kodeksu postępowania cywilnego („k.p.c.”) normującego kwestię przywracania terminów do dokonania każdej czynności procesowej podejmowanej w każdym z postępowań unormowanych w k.p.c., w tym postępowań odrębnych. SN opowiedział się za drugim z wymienionych rozwiązań.Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Zgodnie z art. 498 k.p.c. sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu.
Nakaz zapłaty nie może być jednak wydany, jeżeli według treści pozwu:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
Przeczytaj także:
Jak odzyskać należności z tytułu nieopłaconych faktur?