Spór o roszczenie ze stosunku pracy a skarga kasacyjna
2009-02-07 13:25
Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy - charakterystyka
Należy również pamiętać, że skarga zostanie bez wątpienia odrzucona, jeśli sąd stwierdzi brak oznaczenia orzeczenia, od którego ją wniesiono. Konieczne jest również wskazanie, czy orzeczenie zaskarżane jest w całości, czy też tylko w części.
Ponadto skarżący powinien przytoczyć podstawy zaskarżenia wyroku sądu II instancji, wykazując jednocześnie- w sposób klarowny i wszechstronny- istotę naruszenia prawa pracy lub przepisów proceduralnych. Jest to o tyle ważne, że skarga niezawierająca podstaw kasacyjnych (a więc konkretnego wskazania, które przepisy zostały pogwałcone) i ich uzasadnienia ulegnie odrzuceniu, bez wzywania skarżącego do jej uzupełnienia (por. np. wyrok SN z 28 września 2001 r., PZ 61/01, OSNP 2003, Nr 19, poz. 467).
W treści skargi powinien zawierać się także wniosek o jej przyjęcie do rozpoznania wraz z uzasadnieniem oraz wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia ze wskazaniem zakresu zadanego uchylenia lub zmiany.
Decyzja SN
Sąd Najwyższy, w trzyosobowym składzie, po rozpoznaniu skargi kasacyjnej decyduje o:
- odrzuceniu skargi, jeśli zawiera ona braki formalne,
- umorzeniu postępowania, jeśli doszło np. do cofnięcia kasacji,
- oddaleniu skargi, jeśli pod względem tak prawnym, jak i faktycznym, jest nieuzasadniona,
- uwzględnieniu kasacji i co za tym idzie uchyleniu zaskarżonego wyroku w całości lub w części.
W wyjątkowych sytuacjach SN- zamiast uchylić zaskarżony kasacją wyrok- może orzec co do istoty sprawy (tzw. orzeczenie reformatoryjne).
Warto też pamiętać, że w pewnych przypadkach SN nie ma obowiązku zająć się wniesioną skarga kasacyjną. Sytuacje te wskazuje art. 3989 § 1 K.p.c., zgodnie z nim SN nie przyjmie skargi do rozpoznania, jeśli:
- w danej sprawie nie występuje istotne z punktu widzenia prawa zagadnienie,
- nie istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,
- bezzasadność kasacji nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Co ważne, o przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania Sąd Najwyższy orzeka na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie to nie wymaga pisemnego uzasadnienia.
Przeczytaj także:
Spory ze stosunku pracy: nie każdy zastąpi pracownika
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
spory o roszczenia ze stosunku pracy, rozstrzyganie sporów, sądy pracy, Sąd Najwyższy