eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyStaż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy

Staż bezrobotnych a obowiązki pracodawcy

2009-01-30 14:06

Przeczytaj także: Staże dla bezrobotnych: nowe przepisy


  • nazwę instrumentu rynku pracy, a więc w omawianym przypadku „staż”,
  • dane bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, adres,
  • dane opiekuna bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe, w tym imię i nazwisko, zajmowane stanowisko oraz wykształcenie,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia stażu.

Obowiązki i uprawnienia pracodawcy

Pomimo, że pozycja stażysty w firmie jest całkowicie inna niż pozycja pracownika, niektóre obowiązki pracodawcy wobec stażysty są tożsame z powinnościami wobec zatrudnionych. Chodzi tu zwłaszcza o zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. I tak, w myśl § 7 ust. 1 rozporządzenia, w zakresie przewidzianym dla pracowników szef zobowiązany jest do:
  • zapewnienia bezrobotnemu profilaktycznej ochrony zdrowia,
  • przeszkolenia bezrobotnego w zakresie bhp i przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznania go z obowiązującym regulaminem pracy,
  • przydzielenia bezrobotnemu odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej oraz niezbędnych środków higieny osobistej,
  • zapewnienia bezrobotnemu bezpłatnych posiłków i napojów profilaktycznych.

Ponadto pracodawca powinien zapoznać bezrobotnego z jego obowiązkami i uprawnieniami oraz programem stażu. Na szefie spoczywa również obowiązek niezwłocznego (nie później niż w ciągu 7 dni) poinformowania starosty zarówno o każdym przypadku przerwania stażu, jak i o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności bezrobotnego oraz o innych zdarzeniach istotnych dla realizacji programu.

Na wniosek pracodawcy lub z urzędu- po zasięgnięciu opinii pracodawcy- starosta ma prawo pozbawić bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu. Stanie się tak w przypadku:
  • nieusprawiedliwionej nieobecności stażysty podczas więcej niż jednego dnia pracy,
  • naruszenia przez stażystę podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków albo środków psychotropowych lub spożywania ich na stanowisku pracy.

Sytuacja stażysty

Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. Nie oznacza to jednak, że bezrobotny nie podlega pracodawcy. Wręcz przeciwnie, stażysta podlega kierownictwu firmy na identycznych zasadach jak jej pracownicy. Obowiązuje go ten sam wymiar oraz normy czasu pracy. Szef nie ma jednak obowiązku prowadzenia dla niego ewidencji czasu pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: