Odmowa przyjęcia wypowiedzenia a rozwiązanie umowy
2009-01-27 13:57
Przeczytaj także: Wypowiedzenie wysłane pocztą a data rozwiązania umowy
Pracownik odmawia podpisania wypowiedzenia - sporządźcie notatkę służbową
Gdy pracownik odmawia podpisania wypowiedzenia warto, dla celów dowodowych, sporządzić notatkę służbową opisującą zaistniałą sytuację. Notatka ta ma potwierdzić, że stworzono pracownikowi warunki do zapoznania się z pismem wypowiadającym umowę o pracę. Zadbajcie, aby została podpisana przez wszystkich uczestników zdarzenia. Najlepiej więc, aby wręczenie wypowiedzenia odbywało się w obecności dodatkowej osoby - świadka, która mogłaby potwierdzić fakt próby przekazania pracownikowi wypowiedzenia.
Niedopuszczalność wypowiedzenia umowy w okresie choroby pracownika
Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę m.in. w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Oznacza to, że nie można wręczyć wypowiedzenia, gdy pracownik w tym czasie już znajduje się na zwolnieniu lekarskim. W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik w dniu wręczenia wypowiedzenia nie przebywał jednak na zwolnieniu lekarskim, lecz świadczył pracę, wobec czego pracodawca miał prawo wypowiedzieć mu umowę. Choroba pracownika, która powstała w następnym dniu po wypowiedzeniu umowy, nie wpływa ani na skuteczność wypowiedzenia, ani na bieg terminu wypowiedzenia. Oznacza to, że w opisanej sytuacji, nawet jeżeli pracownik przyniesie zwolnienie od następnego dnia po wręczeniu wypowiedzeniu, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, nawet jeśli z chwilą jego zakończenia pracownik nadal będzie pozostawał na zwolnieniu lekarskim.
Podstawa prawna:
- art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93, ze zm.) w zw. z art. 300 Kodeksu pracy,
- art. 30 § 3, art. 41, art. 45 § 1 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
1 2
oprac. : KadryOnline