Urlop na żądanie a wypowiedzenie umowy
2009-01-23 13:57
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
3. Nie można wypowiedzieć umowy pracownikowi na zwolnieniu lekarskim
Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. A zatem nie można wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę w okresie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy wskutek choroby. Z pytania wynika, iż pracownica w dniu otrzymania wypowiedzenia była zdolna do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, co potwierdzone zostało zaświadczeniem lekarskim. Wobec tego pracownica nie była już w okresie ochronnym i pracodawca po stawieniu się jej do pracy mógł umowę o pracę wypowiedzieć.
4. Udzielenie urlopu na żądanie po wypowiedzeniu nie wpływa na jego skuteczność i bieg
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Oznacza to, że udzielenie pracownicy urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni nie powoduje nieważności wypowiedzenia umowy o pracę, albowiem w okresie wypowiedzenia pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop, jeśli taka jest wola pracodawcy. W tym przypadku pracodawca udzielił urlopu do końca stycznia 2009 r., w tym 4 dni urlopu na żądanie pracownicy. Takie działanie pracodawcy nie powoduje bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, nawet gdy udzielił pracownicy urlopu na żądanie w dniu powiadomienia o wypowiedzeniu, ale już po fakcie zawiadomienia. Takie działanie nie wpływa także na bieg okresu wypowiedzenia. Wynika to z faktu, iż pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w okresie, gdy przebywa on na urlopie wypoczynkowym - ochrona ta powstaje w momencie złożenia przez pracownika wniosku o urlop.
W opisanym przypadku w momencie składania pracownicy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy nie zgłosiła ona jeszcze wniosku o udzielenie urlopu. W związku z tym wypowiedzenie należy uznać za skuteczne. W ewentualnym postępowaniu sądowym konieczne będzie jednak udowodnienie, np. za pomocą zeznań świadków, iż pracownica złożyła prośbę o udzielenie urlopu na żądanie już po fakcie powiadomienia jej o wypowiedzeniu umowy.
Podstawa prawna:
- art. 30 § 1 pkt 2, art. 36¹ § 1, art. 41, art. 45, art. 167¹, art. 167², art. 167³ ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93) w związku z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Ewa Dziem / Portal Kadrowy