Nowy Kodeks pracy a zmiany w BHP
2009-01-25 12:28
Przeczytaj także: Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - co z wymaganiami BHP?
Ponadto, w razie bezpośredniego zagrożenia, pracodawca musi umożliwić pracownikom podjęcie działań (na miarę ich wiedzy i dostępnych środków technicznych), mających na celu uniknięcie niebezpieczeństwa. Pracownicy mogą przedsięwziąć owe działania nawet bez zgody przełożonego i- co ważne- nie mogą zostać obarczeni jakimikolwiek negatywnymi ich konsekwencjami, o ile nie zaniedbali jednocześnie swoich obowiązków.
Art. 210 § 21 K.p.
Na mocy nowych przepisów, eliminacja niekorzystnych dla pracownika konsekwencji objęła również przypadek powstrzymania się od pracy lub oddalenia z terenu firmy ze względu na nieodpowiadające przepisom bhp warunki pracy, stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika lub innych osób.
Art. 215 K.p.
Maszyny oraz inne urządzenia techniczne stosowane w zakładzie pracy powinny, jak dotychczas, zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Odpowiedzialność w tym zakresie nie należy już jednak do ich producenta i konstruktora, a spoczywa jedynie na pracodawcy.
Art. 216 § 1 K.p.
Wobec zmiany wyżej omawianego artykułu konieczne stało się obciążenie pracodawcy obowiązkiem wyposażenia maszyn niespełniających warunków, o których mowa w art. 215 K.p. w stosowne zabezpieczenia.
Art. 225 § 2 K.p.
Na mocy nowych przepisów na pracodawcy ciąży także obowiązek ustalenia wykazu prac, przy których wykonywaniu konieczna jest asekuracja. Przy czym należy pamiętać, że decyzję w tej sprawie należy podjąć po uprzedniej konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając przepisy wydane na podstawie art. 23715 K.p. Zmianę w tym zakresie zdeterminował postęp naukowy i techniczny, który sprawił, że rozporządzenie MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby zdezaktualizowało się.
Art. 23711a § 1 K.p.
Zakres konsultacji spraw dotyczących bhp z pracownikami lub ich przedstawicielami został poszerzony o konieczność dokonywania ustaleń w sprawie wykonywania czynności ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl