eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyNowelizacja Kodeksu pracy a zakaz dyskryminacji

Nowelizacja Kodeksu pracy a zakaz dyskryminacji

2009-01-26 14:02

Przeczytaj także: Równe traktowanie a wykształcenie pracowników


Art. 183a § 7 K.p.

Omawiany w tym miejscu przepis jest całkowitym novum. Wprowadza on bowiem całkowity zakaz jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który poddaje się molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu albo przeciwstawia się tym zachowaniom. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały tego rodzaju gwarancji prawnej.

Art. 183b § 2 K.p.

Spektrum zmian, na które zdecydował się ustawodawca w tym przepisie jest dość szerokie. Przede wszystkim uszczegółowiono sytuacje, które nie mogą zostać uznane za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Obecnie w zasadę tą nie godzą działania proporcjonalne do osiągnięcia zgodnego z prawem celu różnicowania sytuacji pracownika. W praktyce chodzi więc o to, że pracodawca ma prawo uprzywilejowywać np. pracownice- matki, ale tylko w takim stopniu, który sprawi, iż ich sytuacja zostanie rzeczywiście zrównana z położeniem innych pracowników.

Zgodnie z nową redakcją przepisu, zasady równego traktowania nie naruszają następujące działania:
  • niezatrudnianie pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, jeżeli rodzaj pracy lub warunki jej wykonywania powodują, że przyczyna lub przyczyny wymienione w tym przepisie są rzeczywistym i decydującym wymaganiem zawodowym stawianym pracownikowi,
  • wypowiedzenie pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników bez powoływania się na inną przyczynę lub inne przyczyny wymienione w art. 183a § 1,
  • stosowanie środków, które różnicują sytuację prawną pracownika, ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność,
  • stosowanie kryterium stażu pracy przy ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co uzasadnia odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek.

Art. 183e § 1 K.p.

Zmiany w tym przepisie polegają na doprecyzowaniu zakresu ochrony wobec pracownika korzystającego z uprawnień przysługujących mu z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Dotychczas pracodawca nie miał jedynie prawa zwolnić (wypowiedzieć lub rozwiązać umowę bez wypowiedzenia) takiego pracownika. Obecnie zakazane jest również niekorzystne traktowanie oraz stosowanie jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.

Art. 183e § 2 K.p.

Dodany § 2 rozszerza zakres ochrony, o której mowa powyżej. Przysługuje ona również pracownikowi, który udzielił w jakiejkolwiek formie wsparcia ofierze dyskryminacji korzystającej z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: