eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPrace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność

Prace wzbronione młodocianym - wyjątkowa dopuszczalność

2009-01-16 14:08

Pomimo funkcjonującego w przepisach zakazu zatrudniania pracowników młodocianych przy pracach im wzbronionych, Kodeks pracy zezwala, aby w wyjątkowych sytuacjach pracodawca miał możliwość dopuszczenia młodocianego do niektórych z tych prac. Przyjrzyjmy się, jak kształtują się szczegółowe przepisy w tym zakresie.

Przeczytaj także: Zatrudnianie młodocianych: prace lekkie

Wykaz prac, przy których pracodawcy nie mogą zatrudniać młodocianych pracowników określa rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. Nr 200, poz. 2047 ze zm.), dalej: „rozporządzenie". W akcie tym ustawodawca zawarł jednocześnie normy, które zezwalają na zatrudnienie pracowników młodocianych przy niektórych z tych prac. Zgodnie bowiem z art. 204 § 3 K.p., młodociani mogą wykonywać niektóre rodzaje prac zabronionych, jeżeli jest to potrzebne do odbycia przygotowania zawodowego. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany do stworzenia w zakładzie pracy warunków, które będą w szczególny sposób chroniły zdrowie młodocianych.

W myśl § 2 rozporządzenia, pracodawca może zatrudnić młodocianego powyżej 16 roku życia przy niektórych rodzajach prac wzbronionych, jeżeli jest to niezbędne do odbycia przez niego przygotowania zawodowego. Co ważne, takie zatrudnienie nie może mieć charakteru pracy stałej. Powinno ograniczyć się jedynie do zaznajomienia z czynnościami podstawowymi, których poznanie jest konieczne dla odpowiedniego przygotowania do zawodu (§ 3 rozporządzenia).

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia młodocianemu szczególnej ochrony zdrowia podczas wykonywania pracy. Należy tu przede wszystkim wziąć pod uwagę niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niedoświadczeniem pracownika, brakiem świadomości istniejących lub potencjalnych zagrożeń oraz jego niedojrzałością fizyczną i psychiczną. W szczególności w gestii szefa leży:
  • zapewnienie wykonywania pracy i zajęć przez młodocianych na stanowiskach pracy i w warunkach niestwarzających zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i zdrowia,
  • zapewnienie nadzoru nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu lub innych osób uprawnionych do prowadzenia praktycznej nauki zawodu,
  • informowanie młodocianych o możliwych zagrożeniach i o wszelkich podjętych działaniach dotyczących ich zdrowia,
  • organizowanie przerw w pracy młodocianych dla ich odpoczynku w pomieszczeniach odizolowanych od czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: