Czas pracy pracowników samorządowych - zmiany
2009-01-09 13:54
Przeczytaj także: Pracownik samorządowy a godziny nadliczbowe
Normy czasu pracy nie są już sztywneUstawa o pracownikach samorządowych nie reguluje już wprost obowiązujących pracowników norm czasu pracy. W tym zakresie odsyła natomiast do Kodeksu pracy. W związku z powyższym czas pracy pracowników samorządowych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Dzięki odesłaniu do Kodeksu pracy tygodniowa norma czasu pracy pracowników samorządowych zmieniła charakter ze sztywnej na przeciętną. Ponadto czas pracy rozliczany jest w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że – począwszy od stycznia 2009 r. – możliwe jest stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż pięć dni w ciągu tygodnia i więcej niż 40 godzin tygodniowo przy równoczesnym ustaleniu odpowiednio mniejszej liczby dni i godzin pracy w innych tygodniach okresu rozliczeniowego, przy zachowaniu niezbędnej liczby dni wolnych od pracy. Zgodnie z tą zasadą pracodawca może ustalać harmonogramy czasu pracy w taki sposób, aby praca była świadczona przez np. 6 dni w tygodniu, przy równoczesnym zmniejszeniu liczby dni pracy w tygodniu następnym, np. 4 dni. Istotne jest jednak to, że takie planowanie pracy musi obejmować cały okres rozliczeniowy i być podane do wiadomości pracowników przed jego rozpoczęciem.
Każdy pracownik może pracować w nadgodzinach
Nowa ustawa o pracownikach samorządowych stanowi, że jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje – według wyboru pracownika – wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Praca wykonywana w porze nocnej oraz w niedziele i święta powinna być natomiast rekompensowana na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
Ważne!
Możliwości polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.
![Zadaniowy czas pracy [© fotogestoeber - Fotolia.com] Zadaniowy czas pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zadaniowy-czas-pracy/Zadaniowy-czas-pracy-PYfxpR.jpg)
oprac. : KadryOnline