Naruszenie doby pracowniczej a godziny nadliczbowe
2009-01-07 12:49
Przeczytaj także: Równoważny system czasu pracy a nadgodziny
Doba pracownicza a nadgodziny w systemie podstawowymRekompensując nadgodziny zwróć szczególną uwagę na nadgodziny wynikające z naruszenia doby pracowniczej. Doba pracownicza to kolejne 24 godziny poczynając od rozpoczęcia przez pracownika pracy w danym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jeśli więc przykładowo pracownik rozpoczyna pracę w poniedziałek o godzinie 8.00 to doba poniedziałkowa trwa od godziny 8.00 w poniedziałek do godziny 8.00 we wtorek.
Oznacza to zatem, że pracownik zatrudniony w systemie podstawowym do godziny 8.00 we wtorek nie powinien pracować więcej niż 8 godzin. Praca w wyższym wymiarze stanowić będzie pracę w nadgodzinach. Taki efekt powstanie również, co do zasady, w sytuacji, gdy pracownik w kolejnym dniu pracy rozpocznie pracę o wcześniejszej godzinie niż w dniu poprzedzającym.
Przykład:
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym rozpoczął pracę w poniedziałek o godz. 9.00 i pracował do godz. 17.00. Następnego dnia miał pracować a taki sam sposób, lecz został wezwany przez pracodawcę do wcześniejszego rozpoczęcia pracy i pracował w godzinach od 6.00 do 14.00. Takie wezwanie spowodowało zatem pracę w godzinach nadliczbowych dobowych. Pracownik w dobie poniedziałkowej trwającej od godziny 9.00 w poniedziałek do godziny 9.00 we wtorek przepracował bowiem 12 godzin – od godziny 9.00 do godziny 17.00 w poniedziałek oraz od godziny 6.00 do godziny 9.00 we wtorek. Pracownik powinien zaś przepracować w danej dobie nie więcej niż 8 godzin, a praca przekraczająca ten wymiar stanowi pracę nadliczbową.
Doba pracownicza a nadgodziny w systemie równoważnym
Naruszenie doby pracowniczej będzie, co do zasady, odnosiło taki sam skutek w pozostałych systemach czasu pracy.
oprac. : KadryOnline