Choroba pracownika a świadczenie pracy
2009-01-08 13:57
Przeczytaj także: Choroba zawodowa a obowiązki pracodawcy
Odsunąć od pracy…
Mnogość przepisów, które nakazują pracodawcy dbałość o życie, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników świadczy więc najlepiej o tym, że sytuacja, w której w zakładzie pracy zjawia się chory pracownik jest wysoce ryzykowna. I to zarówno dla chorego, jak i dla jego współpracowników i samego pracodawcy. Dlatego też szef bezwzględnie powinien dopuszczać do pracy wyłącznie osoby, których zdrowie zezwala na bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych.
Konieczne jest przy tym wziąć pod uwagę, że pracownik nie zawsze jest w stanie w pełni obiektywnie zanalizować własną kondycję psychofizyczną. Nawet jeżeli cierpi tylko na chwilową niedyspozycję spowodowaną np. przemęczeniem pracodawca nie powinien jej bagatelizować, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że doprowadzi ona do powstania sytuacji, w której zagrożone zostanie życie i zdrowie pracowników.
Jeżeli więc kierownik wskazał- jak miało to miejsce w omawianym przypadku- że zachowanie jednego z pracowników wskazuje na zły stan zdrowia, szef powinien powziąć decyzję o odsunięciu podejrzanego o chorobę pracownika od pracy. Warto też podkreślić, że w takiej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
…i wysłać na badania
Następnym krokiem powinno być skierowanie pracownika na badania okresowe do lekarza medycyny pracy, niezależnie od faktu, że podwładny zapewne posiada aktualne orzeczenie lekarskie, w którym stwierdzony został brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Częstotliwość wykonywania badań okresowych określają wprawdzie przepisy, ale w uzasadnionych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik udał się do lekarza poza ustawowymi terminami.
Dopiero po dostarczeniu stosownego zaświadczenia, w którym lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania obowiązków zawodowych, pracodawca powinien dopuścić podwładnego do pracy.
WAŻNE!
Odmowa poddania się badaniom lekarskim może stanowić podstawę do uznania, że podwładny dopuścił się naruszenia obowiązków pracowniczych. Zgodnie bowiem z art. 211 K.p., przestrzeganie przepisów i zasad bhp należy do podstawowych powinności pracownika. W szczególności przepis ten obliguje m.in. do:
- wykonywania pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp oraz stosowania się do wydawanych w tym zakresie wskazówek i poleceń przełożonych,
- poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowania się do wskazań lekarskich.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl