Praca tymczasowa - co powinien wiedzieć pracodawca?
2009-01-05 13:38
Przeczytaj także: Pracownik tymczasowy a świadectwo pracy
Przede wszystkim należy pamiętać, że praca tymczasowa charakteryzuje się występowaniem trzech stron stosunku zatrudnienia, którymi są:- agencja pracy tymczasowej (instytucja rekrutująca i zatrudniająca pracownika tymczasowego, którego zadaniem jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy użytkownika),
- pracodawca użytkownik,
- pracownik tymczasowy.
Reguły zatrudniania pracowników tymczasowych określają przepisy ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej: „ustawa”). Warto tu dodać, że wszelkie kwestie nieporuszone w niniejszym akcie rozstrzyga się w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.
Czym jest praca tymczasowa?
Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy, przez pracę tymczasową należy rozumieć wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika, przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie, zadań:
- o charakterze sezonowym (związanych z porami roku), okresowym (zadań powtarzających się, cyklicznych), doraźnym (prac dorywczych, niezwiązanych z działalnością pracodawcy użytkownika, których wykonywanie jest konieczne ze względu na pojawienie się nieoczekiwanych okoliczności) lub
-
których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę
użytkownika nie byłoby możliwe (np. ze względu na nagły wzrost zamówień), lub -
których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez
pracodawcę użytkownika.
Limity czasowe
Okresy świadczenia pracy tymczasowej są limitowane (art. 20 ustawy). Co do zasady, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy łączny okres wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy.
Niekiedy jednak okres wykonywania pracy tymczasowej może się wydłużyć nawet do 36 miesięcy. Stanie się tak, gdy pracownik tymczasowy będzie wykonywać w sposób ciągły na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę użytkownika.
Należy przy tym pamiętać, że ponowne skierowanie pracownika tymczasowego do pracy u tego samego pracodawcy użytkownika może nastąpić dopiero po upływie 36 miesięcy od zakończenia pracy tymczasowej, o której mowa powyżej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl