Urlop wypoczynkowy a urlop bezpłatny
2009-01-01 12:23
Przeczytaj także: Wyższy wymiar urlopu a urlop uzupełniający
Reguły udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego w ciągu jednego roku kalendarzowego determinują następujące czynniki:- długość każdego z urlopów,
- kolejność ich udzielania.
Urlop wypoczynkowy przed bezpłatnym
Sytuacja, w której pracownik korzysta najpierw z urlopu wypoczynkowego, a następnie z bezpłatnego jest dla niego bez wątpienia dogodna. Może bowiem wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości a następnie udać się na urlop bezpłatny dowolnej długości, który pozostanie bez żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego.
PRZYKŁAD
Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Następnie złożył wniosek o trzymiesięczny urlop bezpłatny. Pracodawca wyraził na niego zgodę, zastrzegł jednak, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w następnym roku kalendarzowym ulegnie obniżeniu. Czy postępowanie pracodawcy było prawidłowe?
Nie. W przypadku, gdy pracownik przed udaniem się na urlop bezpłatny wykorzystał najpierw urlop wypoczynkowy pracodawca nie ma prawa zmusić go do rozliczenia wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ani też dokonać jakichkolwiek „potrąceń” z urlopu, który będzie przysługiwał podwładnemu w następnym roku kalendarzowym.
Urlop bezpłatny przed wypoczynkowym
Sytuacja pracownika ma się odmiennie, gdy pierwszym z jego urlopów jest urlop bezpłatny. Kluczowe znaczenie w takim przypadku odgrywa długość tego urlopu.
Gdy urlop bezpłatny krótszy niż 1 miesiąc
Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego w wymiarze mniejszym niż jeden miesiąc nie komplikuje jego sytuacji. W takiej bowiem sytuacji urlop bezpłatny w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w tym roku. I tak np., pracownikowi, który wrócił z trzytygodniowego urlopu bezpłatnego, przysługuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a więc 20 lub 26 dni. Szef, podobnie jak w omawianym wyżej przypadku, nie jest tu uprawniony do żadnych potrąceń. Położenie pracownika kształtuje się natomiast inaczej, jeśli urlop bezpłatny trwał od 1 miesiąca w górę.
Co najmniej miesięczny urlop bezpłatny
Zgodnie z art. 155 K.p., pracownikowi, który w ciągu danego roku kalendarzowego powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
-przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl