eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyMłodociany pracownik a rozwiązanie umowy o pracę

Młodociany pracownik a rozwiązanie umowy o pracę

2008-12-20 09:35

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym


Jeżeli więc zaistnieje któraś z czterech omawianych tu przyczyn, pracodawca ma prawo rozwiązać za wypowiedzeniem umowę zawartą w celu przygotowania zawodowego. Co ważne, w odniesieniu do tego rodzaju wypowiedzenia znajdują zastosowanie przepisy działu II K.p. Dlatego też pracodawca winien pamiętać, że jego oświadczenie woli dotyczące rozwiązania umowy powinno:
  • zostać sporządzone na piśmie,
  • wskazywać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie,
  • wskazywać okres wypowiedzenia przewidziany w art. 36 K.p.,
  • zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu w terminie siedmiu dni od doręczenia wypowiedzenia.

WAŻNE!

Art. 196 K.p. nie znajduje zastosowania wobec młodocianych, którzy zdobyli już kwalifikacje zawodowe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby z takimi pracownikami rozwiązywać umowy na zasadach ogólnych.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

W ściśle określonych przypadkach pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z młodocianym pracownikiem bez wypowiedzenia w trybie art. 52 i 53 K.p.. Może do tego dojść w przypadku:
  • ciężkiego naruszenia przez młodocianego podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez młodocianego przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.

Szef może również bez wypowiedzenia pożegnać się z młodocianym, którego niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwa:
  • dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Przyczyną rozwiązania umowy może być również usprawiedliwiona nieobecność młodocianego w pracy z innych przyczyn niż wymienione powyżej, trwająca dłużej niż 1 miesiąc.

Co ważne, rozwiązanie umowy z młodocianym nie może nastąpić w razie jego nieobecności w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

Rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym

W myśl art. 201 § 2 K.p., jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca jest zobowiązany zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę. Trzeba przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji młodocianemu należy wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Prace lekkie

Młodociani pracownicy mogą być również zatrudniani na umowę o pracę w innych celach niż przygotowanie zawodowe- pozwala na to art. 200 K.p. Jest to możliwe, o ile powierzane im prace są lekkie. Rozwiązanie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac nie jest objęte szczególną ochroną, a więc następuje na zasadach ogólnych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: