Jak uzyskać certyfikat bezpieczeństwa?
2008-12-16 13:58
Przeczytaj także: IH zakwestionowała 82% skontrolowanych zabawek dla dzieci
Proces umieszczania na wyrobach oznaczenia CE przebiega następująco:
- etap 1 — stwierdzenie czy wyrób podlega dyrektywom nowego podejścia (czy wymaga znakowania),
- etap 2 — określenie czy wyrób spełnia wymagania zasadnicze zawarte w dyrektywie lub dyrektywach,
- etap 3 — identyfikacja stosownych dla danego wyrobu norm zharmonizowanych,
- etap 4 — wypełnienie procedury oceny zgodności przewidzianej dla danego wyrobu oraz należy stwierdzić czy dyrektywa wymaga w celu uzyskania certyfikatu udziału jednostki notyfikowanej,
- etap 5 — przygotowanie dokumentacji technicznej,
- etap 6 — wystawienie przez producenta lub upoważnionego przez niego przedstawiciela deklaracji zgodności,
- etap 7 — umieszczenie na wyrobie oznaczenia CE; jeżeli jednostka notyfikowana była zaanga¬żowana w ocenę zgodności w fazie produkcji, jej numer identyfikacyjny umieszcza się obok oznaczenia CE.
Z zasadami systemu oceny zgodności dotyczącymi wyrobów można zapoznać się w Ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2004 r., Nr 204, poz. 2087, t.j. ze zm.). Jej celem jest eliminowanie zagrożeń stwarzanych przez wyroby dla życia lub zdrowia użytkowników i konsumentów oraz mienia, a także zagrożeń dla środowiska, ponadto znoszenie barier technicznych w handlu i ułatwianie międzynarodowego obrotu towarowego, stwarzanie warunków do rzetelnej oceny wyrobów i procesów ich wytwarzania przez kompetentne i niezależne podmioty (art. 2 ustawy o systemie oceny zgodności). System oceny zgodności tworzą przepisy określające zasadnicze i szczegółowe wymagania dotyczące wyrobów, a także przepisy i normy określające działanie podmiotów uczestniczących w procesie oceny zgodności. System kontroli wyrobów obejmuje kontrolę spełniania przez nie zasadniczych wymagań oraz postępowanie w sprawie wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku na terenie UE wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami (art. 3 i 3a ustawy o systemie oceny zgodności).
Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o systemie oceny zgodności, wnioskodawca uiszcza opłaty za czynności związane z obowiązkową oceną zgodności wyrobów, badaniami na potrzeby oceny zgodności wyrobów, certyfikacją, sprawdzaniem zgodności wyrobów z wymaganiami, dokonywane przez notyfikowane jednostki kontrolujące.
Przeczytaj także:
UOKiK o bezpieczeństwie produktów. 37 proc. wzbudza wątpliwości
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck
Więcej na ten temat:
CE, HACCP, normy bezpieczeństwa, certyfikat bezpieczeństwa, certyfikaty bezpieczeństwa