Zwolnienie lekarskie a świadczenie pracy
2008-12-15 14:15
Przeczytaj także: Choroba pracownika a zawiadomienie pracodawcy
W dniu badania lekarz, na podstawie stanu zdrowia pracownika, orzeka jego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby i określa czas przewidywanego leczenia niezbędnego do odzyskania zdolności do pracy. Na ten czas wydaje zwolnienie, które jest równocześnie usprawiedliwieniem nieobecności. Ani pracownik, ani pracodawca nie powinni sami decydować o wcześniejszym powrocie pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Dopuszczenie do pracy pracownika niezdolnego do jej wykonywania może być uznane za wykroczenie, a w skrajnych przypadkach - za przestępstwo przeciwko prawom pracowniczym.Świadczenia chorobowe czy wynagrodzenie za pracę?
Jeżeli jednak pracodawca wyrazi zgodę na powrót pracownika do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, wówczas pracownik od dnia podjęcia pracy traci prawo do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku). Za pracę świadczoną w trakcie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w umowie o pracę, tj. płaca zasadnicza z ewentualnymi dodatkami. W żadnym razie nie może dojść do równoczesnej wypłaty za ten sam okres pensji z tytułu pracy i świadczeń chorobowych.
W myśl art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. ZUS jednak przyjmuje, że jeśli pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego podejmie pracę u macierzystego pracodawcy, traci wówczas prawo do świadczeń chorobowych wyłącznie za dni świadczenia pracy.
Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika w okresie zwolnienia lekarskiego, jest on zobowiązany do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia i w konsekwencji - za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - zasiłek chorobowy nie przysługuje (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2.3.1999 r., III AUa 1298/1998).
Przykład
Pracownik zachorował i przedłożył pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 3 do 20.2 .2009 r. (18 dni). Jednakże w dniu 11. 2.2009 r. pracownik stawił się w pracy, przerywając zwolnienie lekarskie. Przy założeniu, ze jest to pierwsza w tym roku choroba pracownika, za okres od 3 do 10 lutego (8 dni) przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Nie ma on natomiast prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 11 do 20 lutego, gdyż za ten czas otrzymał wynagrodzenie za pracę.
oprac. : Dorota Twardo / Beck Info Biznes