eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZwolnienie lekarskie a świadczenie pracy

Zwolnienie lekarskie a świadczenie pracy

2008-12-15 14:15

Coraz częściej zdarza się, że chorujący pracownicy przerywają zwolnienia lekarskie i wracają do pracy. Choć dla pracodawców jest to sytuacja korzystna, nie powinna jednak mieć ona miejsca. Pracodawca przed upływem terminu zwolnienia lekarskiego nie powinien dopuścić do pracy pracownika, ponieważ zgodnie z zaświadczeniem lekarskim jest on niezdolny do pracy.

Przeczytaj także: Choroba pracownika a zawiadomienie pracodawcy

W dniu badania lekarz, na podstawie stanu zdrowia pracownika, orzeka jego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby i określa czas przewidywanego leczenia niezbędnego do odzyskania zdolności do pracy. Na ten czas wydaje zwolnienie, które jest równocześnie usprawiedliwieniem nieobecności. Ani pracownik, ani pracodawca nie powinni sami decydować o wcześniejszym powrocie pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Dopuszczenie do pracy pracownika niezdolnego do jej wykonywania może być uznane za wykroczenie, a w skrajnych przypadkach - za przestępstwo przeciwko prawom pracowniczym.

Świadczenia chorobowe czy wynagrodzenie za pracę?

Jeżeli jednak pracodawca wyrazi zgodę na powrót pracownika do pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, wówczas pracownik od dnia podjęcia pracy traci prawo do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku). Za pracę świadczoną w trakcie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w umowie o pracę, tj. płaca zasadnicza z ewentualnymi dodatkami. W żadnym razie nie może dojść do równoczesnej wypłaty za ten sam okres pensji z tytułu pracy i świadczeń chorobowych.

W myśl art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. ZUS jednak przyjmuje, że jeśli pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego podejmie pracę u macierzystego pracodawcy, traci wówczas prawo do świadczeń chorobowych wyłącznie za dni świadczenia pracy.

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika w okresie zwolnienia lekarskiego, jest on zobowiązany do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia i w konsekwencji - za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - zasiłek chorobowy nie przysługuje (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2.3.1999 r., III AUa 1298/1998).

Przykład
Pracownik zachorował i przedłożył pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres od 3 do 20.2 .2009 r. (18 dni). Jednakże w dniu 11. 2.2009 r. pracownik stawił się w pracy, przerywając zwolnienie lekarskie. Przy założeniu, ze jest to pierwsza w tym roku choroba pracownika, za okres od 3 do 10 lutego (8 dni) przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Nie ma on natomiast prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 11 do 20 lutego, gdyż za ten czas otrzymał wynagrodzenie za pracę.

 

1 2

następna

oprac. : Dorota Twardo / Beck Info Biznes Beck Info Biznes

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: