Czas pracy dozorcy a godziny nadliczbowe
2008-11-27 13:59
Przeczytaj także: Pracodawca poleca godziny nadliczbowe
Występowanie godzin nadliczbowych oraz możliwość pracy po 10 godzin na dobę zależy od systemu czasu pracy, w jakim pracuje dozorca. Powinien on mieć co czwartą niedzielę wolną.Pracownicy zatrudnieni na stanowisku dozorcy mogą pracować – w zależności od systemu czasu pracy, jaki ich obowiązuje – do 8 godzin (w systemie podstawowym) lub do 12, a nawet do 24 godzin na dobę (w systemie równoważnym). Ponadto pracownicy ci nie mogą pracować więcej niż to wynika z obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy ustalonego zgodnie z art. 130 kp.
Kiedy występują nadgodziny?
Jeżeli dozorca jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy to pracą nadliczbową będzie praca ponad 8 godzin na dobę. Natomiast pracą nadliczbową dla dozorcy zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy jest:
- w dniach, w których dozorca ma zaplanowany dzień wolny albo pracę w wymiarze nieprzekraczającym 8 godzin – praca ponad 8 godzin,
- w dniach, w których ma zaplanowaną pracę w wymiarze przekraczającym 8 godzin (np. 12 godz.) – praca ponad zaplanowany wymiar.
Ponadto, bez względu na maksymalny dobowy wymiar czasu pracy, dozorcy nie mogą pracować więcej, niż to wynika z obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy. Jeśli pracownik w okresie rozliczeniowym przepracuje więcej godzin niż obowiązujący go wymiar, to każda godzina ponad ten wymiar (z wyłączeniem tych, które są skutkiem przekroczenia dobowego) stanowi nadgodzinę średniotygodniową.
Aby sprawdzić ile pracownik ma w danym okresie rozliczeniowym nadgodzin średniotygodniowych należy przeprowadzić następujący rachunek:
(FP) faktyczne godziny pracy – (W) wymiar czasu pracy – (ND) liczba nadgodzin dobowych = (NT) nadgodziny średniotygodniowePrzykład
Dozorca zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym przepracował we wrześniu 190 godzin, z czego 10 godzin stanowiło przekroczenie dobowe. Wymiar czasu pracy we wrześniu wynosił 176 godzin. Godziny nadliczbowe średniotygodniowe ustalamy w następujący sposób: 190 godz. – 176 godz. – 10 godz. = 6 godzin nadliczbowych z przekroczenia tygodniowego.
Co czwarta niedziela wolna
Każdy pracownik świadczący pracę w niedziele ma prawo do co czwartej niedzieli wolnej. Takie samo prawo przysługuje dozorcy, bez względu na system czasu pracy, w jakim jest zatrudniony.
Praca w nocy nie jest ograniczona
W przypadku dozorcy, nie ma ograniczeń, ani co do dopuszczalności pracy w porze nocnej, ani co do częstotliwości jej przypadania, ani też co do liczby godzin pracy w dobie, w której przypada praca w porze nocnej (zależy to od systemu czasu pracy). Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żeby pracownik taki pracował dzień po dniu po 10 godzin w nocy pod warunkiem, że pracuje w systemie równoważnym (praca przez 10 godzin w systemie podstawowym to nadgodziny, a nadgodzin nie wolno planować!).
Podstawa prawna:
- art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 4, art.129 § 1, art. 130, art. 135 § 1, art. 137 § 1, art. 150 § 1, art. 151 § 1, art. 1517 § 1, art. 15112 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline