Kiedy można uznać wypadek przy pracy?
2008-11-18 14:12
Przeczytaj także: Wypadek przy pracy: stres jako współprzyczyna?
Wyrok Sądu Najwyższego z 11 sierpnia 1978 r., III PRN 25/78, OSNCP 1979/3/57:
„Pobicie pracownika podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności pracowniczych w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do ich wykonywania jest z reguły wystarczającą przesłanką do uznania, że zdarzenie to nastąpiło w związku przyczynowym z pracą według art. 6 ust. 1 (…) [ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków pracy oraz chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 z późn. zm.)]. Pobicie pracownika na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania zleconych czynności pracowniczych, w których znalazł się przypadkowo, podczas wykonywania czynności sprzecznych z istotą i celem zleconej mu pracy nie pozostaje w związku z jego obowiązkami pracowniczymi, nie jest więc wypadkiem przy pracy, zwłaszcza wtedy, gdy zostało spowodowane wyłącznie oczywiście niewłaściwym zachowaniem się pobitego”.
Związek z pracą
Związek między wypadkiem a pracą zachodzi wówczas, gdy zdarzenie ma miejsce w czasie i w miejscu pracy. Sama praca nie musi być bezpośrednią przyczyną wystąpienia uszczerbku na zdrowiu pracownika. Jeśli pracownik w czasie i w miejscu pracy został na przykład pobity, nawet jeżeli przyczyna pobicia miały charakter osobisty, macie do czynienia z wypadkiem przy pracy. Zwracamy uwagę, że może się zdarzyć, gdy pomimo faktu, iż wypadek pracownika zdarzył się w czasie i miejscu pracy, nie będzie on wypadkiem przy pracy.
Przykład:
Pracownik złamał rękę podczas kradzieży własności pracodawcy – firmowego samochodu dostawczego. Nie można uznać tego zdarzenia za wypadek przy pracy. Fakt, że nastąpiło ono w czasie i miejscu pracy, nie ma tutaj znaczenia, ponieważ działanie pracownika było sprzeczne z prawem oraz z celem jego zatrudnienia, a praca, niestety, stanowiła jedynie okazję do dokonania przestępstwa.
Zerwanie związku z pracą następuje wówczas, gdy pracownik wykonuje czynności należące do jego sfery prywatnej. O zerwaniu związku z pracą nie ma natomiast mowy wtedy, gdy pracownik korzysta z przysługującej mu przerwy w pracy. Nie przerywa związku z pracy fakt, że wypadek pracownika nastąpił wskutek nieprzestrzegania przez niego przepisów bhp, a w szczególności wskutek jego stanu nietrzeźwości. W takim przypadku poszkodowany pracownik może nie otrzymać świadczeń przewidzianych w ustawie wypadkowej, jednak nie przekreśla to możliwości uznania tego zdarzenia za wypadek przy pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 30 stycznia 1985 r., II PRN 20/85, Piz 1986/9/74:
„Stan nietrzeźwości świadczy o naruszaniu dyscypliny pracy i uzasadnia wyciągnięcie stosownych konsekwencji, włącznie do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, nie stanowi natomiast zerwania więzi z pracą”.
Autor: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
Źródło: BHP w firmie,
oprac. : eGospodarka.pl