Urlop wypoczynkowy a 11 listopada
2008-11-13 13:51
Przeczytaj także: Dni wolne od pracy w Polsce i na świecie
Pracodawca zarządzeniem ze stycznia 2008 r. ustalił, że 10 listopada będzie dniem wolnym od pracy z racji 1 listopada, który przypadł w tym roku w sobotę. Pracownik chce wziąć urlop wypoczynkowy od 3 do 16 listopada (14 dni kalendarzowych). W czasie tego urlopu przypadają 2 dni wolne od pracy (10 listopada – dzień dodatkowo wolny i 11 listopada – święto). Czy oznacza to, że pracownik wykorzystuje tylko 8 zamiast 10 dni urlopu? Czy 10 i 11 listopada wliczamy w tym przypadku do 14 nieprzerwanych dni urlopu wypoczynkowego?Pracownikom, którzy wzięli minimum 14 dni urlopu wypoczynkowego, pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe. Czy świadczenie urlopowe będzie przysługiwało pracownikowi, mimo że w czasie trwania jego urlopu wypadają 2 dni wolne (10 i 11 listopada)?
W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik korzysta z urlopu od 3 do 16 listopada 2008 r., czyli przez 14 kolejnych dni kalendarzowych – przysługuje mu więc świadczenie urlopowe (art. 3 ust. 5 ustawy o funduszu). Bez znaczenia jest, że w tych 14 dniach wypada w sumie 6 dni wolnych od pracy (2 święta, 2 niedziele i 2 dni wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) i tylko 8 dni pracy.
Liczba dni, a co za tym idzie godzin pracy, jakie przepracowałby pracownik, gdyby nie korzystał z urlopu, ma wpływ tylko na rozliczenie urlopu. Z przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu, np. 26 dni, odliczamy bowiem tylko dni pracy, a zatem w opisanym przypadku 8 dni.
Gdyby do 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego zaliczać wyłącznie dni pracy , to w praktyce żaden pracownik nie byłby w stanie skorzystać z tak długiego urlopu. Nie jest bowiem prawnie dopuszczalne zaplanowanie pracownikowi 14 kolejnych dni pracy – ze względu na konieczność zagwarantowania mu w każdym tygodniu okresu nieprzerwanego co najmniej 35-godzinnego odpoczynku (art. 133 kp).
A zatem w 14 kolejnych dniach kalendarzowych urlopu zawsze będą występowały, oprócz dni pracy, także dni wolne. Nie ma natomiast żadnych podstaw prawnych, by inaczej traktować różne kategorie dni wolnych (niedziele, święta, dni wolne wynikające z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy).
Podstawa prawna:
- art. 130 § 2, art. 133, art. 154 2 § 1 Kodeksu pracy,
- art. 3 ust. 5 ustawy z 4 marca o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335, ze zm.).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline