eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyRegulamin pracy - podstawowe informacje

Regulamin pracy - podstawowe informacje

2008-11-16 13:18

Regulamin pracy to organizacyjno - porządkowy akt prawny, który obowiązuje u danego pracodawcy. Nie każda firma musi go jednak posiadać. Ustawodawca zobligował do wprowadzenia regulaminu jedynie określone grono pracodawców zatrudniających ponad 20 osób, u których w zakresie organizacji i porządku w procesie pracy nie obowiązują postanowienia układu zbiorowego. Co warto wiedzieć o regulaminie pracy?

Przeczytaj także: Zmiana regulaminu pracy a urlop pracownika

Kto musi wprowadzić regulamin pracy?

W myśl art. 104 § 2 K.p. obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 20 osób, jeżeli w zakresie organizacji i porządku pracy nie obowiązują w jego firmie postanowienia układu zbiorowego. Ustawodawca nie określa wymiaru czasu pracy w jakim powinni być zatrudnieni pracownicy. Wobec powyższego należy więc przyjąć, że obowiązek wprowadzenia regulaminu spoczywa nawet na pracodawcy, który przejściowo zatrudnia 20 osób na np. pół etatu.

Jak już wspomniano wyżej, obowiązkowe wprowadzenie regulaminu pracy nie dotyczy pracodawców, u których w zakresie porządku i organizacji pracy funkcjonują postanowienia układu zbiorowego. Warto tu jednak zauważyć, że zwolnienie od tego obowiązku może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy układ zbiorowy pracy w sposób wyczerpujący normuje wszystkie niezbędne kwestie, które powinny znaleźć się w regulaminie pracy.

Treść regulaminu

Ogólnie rzecz biorąc regulamin pracy powinien określać prawa i obowiązki szefa oraz jego podwładnych w zakresie porządku w zakładzie pracy. W szczególności powinien zaś zawierać ustalenia odnośnie (art. 1041 § 1 K.p.):
  • organizacji pracy, warunków przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenia pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej,
  • systemów i rozkładów czasu pracy oraz przyjętych okresów rozliczeniowych czasu pracy,
  • pory nocnej,
  • terminu, miejsca, czasu i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
  • wykazów prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom,
  • rodzajów prac i wykazu stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego,
  • wykazu lekkich prac dozwolonych pracownikom młodocianym zatrudnionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe,
  • obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, w tym także sposobów informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą,
  • przyjętego u danego pracodawcy sposobu potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: