Podnoszenie kwalifikacji a obowiązki pracodawcy
2008-11-01 11:15
Przeczytaj także: Skierowanie na szkolenie wbrew pracownikowi
Co ważne, urlop szkoleniowy jest świadczeniem przysługującym w danym roku nauki. Niewykorzystany urlop po prostu przepada- nie staje się ani urlopem zaległym, ani też nie powiększa wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na następny rok nauki.
Należy również pamiętać, że pracodawca nie ma prawa do zmniejszenia wymiaru urlopu, i to nawet wówczas, gdy zainteresowany wyrazi na to zgodę. Z drugiej zaś strony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik sam zrezygnował z części wolnego, np. gdy uzyska zaliczenie wszystkich egzaminów.
Pracownik jest obowiązany wykorzystać urlop szkoleniowy zgodnie z jego przeznaczeniem. W przeciwnym razie można pozbawić go prawa do wynagrodzenia za czas tego urlopu. Taki czyn może również przesądzić o powstaniu odpowiedzialności za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Dodatkowe świadczenia
Pracodawca może również przyznać skierowanemu na naukę inne, fakultatywne świadczenia (§ 4 ust. 2 rozporządzenia), a w szczególności:
- zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
- pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
- pokryć opłaty za naukę (czesne),
- udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.
Pracownik, który z powodu niezadowalających wyników w nauce musi powtórzyć semestr (rok) powinien liczyć się z tym, że pracodawca, na czas powtarzania semestru (roku), może odmówić mu prawa zarówno do urlopu szkoleniowego, jak i dodatkowych świadczeń (§ 4 ust. 3 rozporządzenia). Decyzja w tej sprawie pozostawiona jest uznaniu pracodawcy. Zakład pracy nie ma również obowiązku zwracać kosztów związanych z udziałem pracownika w egzaminach poprawkowych czy innych zajęciach, które nie wynikają z harmonogramu zajęć.
Ponadto, w myśl § 6 ust. 3 rozporządzenia, pracodawca ma możliwość zażądania od pracownika zwrotu kosztów otrzymanych świadczeń, w części lub całości, jeżeli pracownik bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie.
Umowa „szkoleniowa”
Pracodawca, który kieruje swego podwładnego do szkoły, podpisuje z nim umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron (§ 6 ust. 1 rozporządzenia). Co najważniejsze, w dokumencie tym przełożony może (ale nie musi) zobowiązać pracownika, aby po ukończeniu nauki przez określony czas (nie dłużej jednak niż 3 lata) pracował w jego firmie. Taki zapis umożliwia jednak ewentualne pociągnięcie do odpowiedzialności nielojalnego podwładnego. Zgodnie bowiem z § 6 ust. 2 rozporządzenia, pracownik, który otrzymał od zakładu pracy urlop szkoleniowy czy też inne świadczenia i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie (nie dłuższym niż 3 lata):
- rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,
- z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,
- którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy
- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, o ile zakład pracy nie odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Prawo
-
Lotnisko Chopina w Warszawie - praktyczne wskazówki dla podróżnych
-
Realne korzyści arbitrażu, czyli dlaczego sąd polubowny jest lepszy od powszechnego
-
Odwołane oraz przekierowane loty z powodu mgły. Jakie prawa pasażera i obowiązki przewoźnika?
-
Co nowe prawo komunikacji elektronicznej oznacza dla e-commerce?