Wypowiedzenie wysłane pocztą a data rozwiązania umowy
2008-10-25 08:16
Przeczytaj także: Wypowiedzenie wysłane pocztą: jak określić termin?
Jeśli pracownik odbierze pismo, datą rozwiązania umowy jest data wskazana na zwrotce. Jeśli nie - umowa rozwiąże się 7. dnia po drugim awizowaniu.1. Nie ma znaczenia, czy pracownik zapoznał się z treścią pisma
Oświadczenie woli, jest złożone drugiej stronie z chwilą, gdy doszło ono do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Nie jest więc istotne, czy pracownik rzeczywiście zapoznał się z treścią pisma - ważne, aby miał taką możliwość. Stąd można przyjąć, że np. dokonano rozwiązania umowy, nawet gdy pracownik nie chciał podjąć z poczty oświadczenia woli w tej sprawie.
2. Pracownik odbierze pismo data na zwrotce
Jeśli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę w trybie dyscyplinarnym i oświadczenie w tej sprawie wysyła mu pocztą, dniem rozwiązania umowy o pracę będzie dzień doręczenia pisma pracownikowi, czyli data doręczenia wskazana na zwrotnym potwierdzeniu odbioru. Tę datę wpisuje się w świadectwie pracy.
3. Pracownik ignoruje listonosza - 7 dni po drugim awizo
Zdarza się jednak, że pracownik, spodziewając się rozwiązania umowy, po prostu nie odbiera przesyłki. Wówczas listonosz składa pismo na poczcie, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania lub skrzynce pocztowej adresata (1. awizo). Po upływie 7 dni od dnia następującego po dniu złożenia nieodebranego pisma na poczcie, sporządza się powtórne zawiadomienie (2. awizo) o możliwości odbioru pisma w terminie kolejnych 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu sporządzenia zawiadomienia.
Dopiero bezskuteczny upływ także tego terminu (czyli 7 dni po drugim awizowaniu) powoduje przyjęcie domniemania, że pismo zostało doręczone adresatowi. Wówczas wraca ono do firmy z adnotacją "nie podjęto w terminie" oraz odciskiem datownika.
Zdaniem Sądu Najwyższego
Oświadczenie woli jest skutecznie złożone, jeżeli pracownik świadomie nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej oświadczenie pracodawcy, a ma realną możliwość zapoznania się z jego treścią, tzn. nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją odebrał. Przyjmuje się, że pracownik najpóźniej z upływem siódmego dnia od chwili powtórnego awizowania przesyłki zawierającej wypowiedzenie pracodawcy mógł zapoznać się z jego treścią.
Wyrok SN z 5 października 2005, I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263
Domniemanie to może jednak zostać obalone, jeśli pracownik udowodni, że nie mógł odebrać pisma z przyczyn od siebie niezależnych, bo np. przebywał w szpitalu.
Podstawa prawna:
- art. 61 Kodeksu cywilnego,
- art. 30 § 3 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline