Różne systemy i okresy rozliczeniowe czasu pracy
2008-10-22 13:45
Przeczytaj także: Czas pracy: co powinien zawierać regulamin pracy?
Systemy czasu pracy i okresy rozliczeniowe mogą być różne – np. w różnych okresach lub dla różnych grup pracowników.Możesz mieć różne systemy czasu pracy
Nic nie stoi na przeszkodzie aby u danego pracodawcy mogły być stosowane różne systemy czasu pracy o ile ich zakres stosowania (np. co do pewnych grup pracowników, lub co do okresów w których są stosowane) zostanie w sposób nie budzący wątpliwości wskazany w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy obwieszczeniu. Możliwe jest przykładowo wskazanie miesięcy kalendarzowych, w których mają być stosowane różne systemy czasu pracy.
Nie może być niedomówień
Okres rozliczeniowy musi być wyraźnie ustalony i wskazany (w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub obwieszczeniu) – jako okres sztywny, który rozpoczyna się określonego dnia i kończy z upływem ustalonego okresu.
… i różne okresy rozliczeniowe
Nie ma także przeszkód aby w ramach danego systemu czasu pracy były stosowane okresy rozliczeniowe zróżnicowane pod względem długości pod warunkiem, że będą mieściły się w wskazanych w przepisach maksymalnych okresach trwania okresu rozliczeniowego. Tu także należy wskazać konkretne okresy obowiązywania różnych pod względem długości okresów rozliczeniowych.
Przyjmujesz pracownika – nie zmienisz mu okresu rozliczeniowego
Natomiast zatrudnienie pracownika w trakcie trwania okresu rozliczeniowego oznacza, że wchodzi on do trwającego okresu rozliczeniowego, który obowiązuje u danego pracodawcy. Nie jest możliwe liczenie okresu rozliczeniowego odrębnie dla danego pracownika od momentu podjęcia zatrudnienia.
Podstawa prawna:
- art. 94, art. 150, art. 1516 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline