Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?
2008-10-16 13:46
Przeczytaj także: Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców
Terminy wypłaty wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego
Zasiłki chorobowe, wypłacane przez pracodawcę, powinny być wypłacone w terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę, określonym w przepisach płacowych. Jeżeli wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy zostaną wypłacone później niż jest to ustalone, a przyczyna nie leżała po stronie pracownika, pracownikowi przysługuje roszczenie wypłaty ustawowych odsetek za zwłokę, określonych w art. 85 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej ustawa systemowa, oraz w art. 359 § 1–3 ustawy z 23.4.1964 r. Kodeks cywilny, w związku z art. 300 KP.
Za datę powstania niezdolności do pracy uważa się datę określoną przez lekarza jako pierwszy dzień zwolnienia, a nie datę wystawienia zwolnienia lekarskiego.
PRZYKŁAD
Zwolnienie lekarskie, wystawione 29.8.2008 r. (piątek), obejmuje okres od 1 września (poniedziałek) do 22 lutego. W takim przypadku zasiłek chorobowy powinien być wypłacony od 1 września, mimo że zwolnienie lekarz wystawił 29.8.2008 r.
PRZYKŁAD
Zwolnienie lekarskie, wystawione 4.9.2008 r. obejmuje okres od 1.9.2008 r. do 4 9.2008 r.. W takim przypadku zasiłek chorobowy powinien być wypłacony od 1.9.2008 r., mimo że zwolnienie lekarz wystawił 4.9.2008 r.
Rozbieżność pomiędzy datą wystawienia zwolnienia a datą rzeczywistego powstania niezdolności do pracy może się zdarzyć, ponieważ zwolnienie lekarskie może być wystawione za okres wsteczny (do 3 dni) przez każdego lekarza, a w przypadku lekarza psychiatry okres wsteczny jest nieograniczony.
Zaświadczenie lekarskie może też być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż 4 dnia po dniu badania, jeżeli:
- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Wynagrodzenie za czas choroby (zasiłek chorobowy) nie przysługuje w czasie urlopu macierzyńskiego (wypłacany jest wówczas zasiłek macierzyński) ani w trakcie urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego (art. 12 ust. 2 ustawy chorobowej).
Wynagrodzenia chorobowego nie płaci się również w czasie urlopu wypoczynkowego, a to dlatego, że części urlopu niewykorzystanej z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca ma obowiązek udzielić w terminie późniejszym (art. 165–166 KP).
Brak zasiłków przy wynagrodzeniu za pracę
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony, na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia.
PRZYKŁAD
Pracownik 1.9.2008 r. przez cały dzień świadczył pracę, a wieczorem został odwieziony do szpitala po wypadku samochodowym. Po kilkunastu dniach pobytu w szpitalu pracownik uzyskał zwolnienie lekarskie od 1 września do 24 października 2008 r. (Szpital musiał wystawić zwolnienie od dnia przyjęcia do szpitala). Pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dzień 1.9.2008 r. wynagrodzenie za pracę, a wypłatę zasiłku chorobowego powinien podjąć od 2.9.2008 r.
oprac. : Krystyna Tymorek / Beck Info Biznes