eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyCzas pracy: co powinien zawierać regulamin pracy?

Czas pracy: co powinien zawierać regulamin pracy?

2008-10-03 12:09

Przeczytaj także: Praca w dzień wolny a 5-dniowy tydzień pracy


WZÓR, Rozdział IV [cd.]
§ 12
Praca wykonywana ponad normy czasu pracy, ustalone zgodnie z § 11 pkt 1, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca taka jest dopuszczalna tylko w razie:
  1. Konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii.
  2. Szczególnych potrzeb pracodawcy.
§ 13
Liczba godzin nadliczbowych, przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § 12 pkt 2, nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 416 godzin w roku kalendarzowym. Czas pracy z uwzględnieniem pracy w godzinach nadliczbowych nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym.

Dodatki za pracę w nadgodzinach

W celu ustalenia wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych nie masz obowiązku kontrolowania liczby godzin przepracowanych ponad wymiar. Obecnie ustalasz charakter dnia lub jego pory. Jeżeli jest to praca nadliczbowa w zwykły powszedni dzień lub niedzielę czy w święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z harmonogramem, ustalasz dodatek w wysokości 50%, w pozostałych przypadkach - 100%.

WZÓR, Rozdział IV [cd.]
§ 14
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
  1. 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni powszednie oraz w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  2. 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
§ 15
Dodatek, o którym mowa w § 14 pkt 2, przysługuje także za każdą godzinę pracy przekraczającą przeciętnie tygodniową normę czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
§ 16
Dodatek, o którym mowa w § 14 pkt 2, nie przysługuje, jeżeli przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku określonego w § 14 pkt 1.
§ 17
Sposób obliczania wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania dodatków, o których mowa w § 14, określa regulamin wynagradzania.
§ 18
  1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
  2. Wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1, określa regulamin wynagradzania.
Podstawa prawna:
  • art. 1041 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: