Sporządzanie umowy o dzieło - podstawy
2008-10-01 13:49
Przeczytaj także: Umowy cywilnoprawne: zasady zatrudniania
Odstąpienie od umowy dopuszczalne jest także, gdy:
- wykonawca dzieła opóźnia się z rozpoczęciem prac lub ich ukończeniem tak bardzo, że wiadomo już, że nie zrealizuje zamówienia w terminie,
- jeżeli mimo upływu wyznaczonego wykonawcy terminu na zmianę sposobu wykonania dzieła, zmiana nie nastąpiła,
- dzieło ma wady, które nie dadzą się usunąć lub nie da się tego zrobić w odpowiednim czasie.
Tak. Można zapisać w umowie obowiązek zachowania w tajemnicy informacji, które wykonawca dzieła uzyska podczas jego wykonywania np. sporządzania bilansu, opracowania planu sprzedaży, analizy finansowej i in.
Czy można zobowiązać wykonawcę dzieła do tego by wykonywał je w określonych godzinach albo w określonym miejscu?
O ile to możliwe, unikaj zapisów zobowiązujących wykonawcę dzieła do pracy w określonym miejscu lub w określonych godzinach (ryzykujesz wówczas, że umowa zostanie uznana za umowę o pracę). Jednakże niekiedy ich wprowadzenie może być uzasadnione albo wręcz konieczne.
Przykład:
Sprzątnięcie pomieszczenia biura zarządu może wymagać wykonania w określonych godzinach (po zakończeniu pracy zarządu) i określonym miejscu, ale już sporządzenie bilansu na podstawie przedstawionych dokumentów nie wymaga pobytu w firmie zamawiającego w godzinach jej pracy.
Podstawa prawna:
- art. 22 kp.,
- art. 627 – 646 Kodeksu cywilnego
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
1 2
oprac. : KadryOnline