Sporządzanie umowy o dzieło - podstawy
2008-10-01 13:49
Przeczytaj także: Umowy cywilnoprawne: zasady zatrudniania
Jak określić wynagrodzenie za dzieło?Wynagrodzenie możesz określić w konkretnej wysokości, np. 4 000 zł. (tzw. wynagrodzenie ryczałtowe) lub orientacyjnie poprzez zestawienie planowanych prac (robocizny) i kosztów materiałów niezbędnych do wykonania dzieła (wynagrodzenie kosztorysowe).
Jeżeli umówisz się z wykonawcą na wynagrodzenie ryczałtowe to nie będzie on mógł domagać się od Ciebie podwyższenia wynagrodzenia w przypadku pojawienia się nieprzewidywanych wcześniej kosztów (chyba, że poniósłby rażącą stratę). Jeśli natomiast ustalisz wynagrodzenie kosztorysowe, a w trakcie wykonywania dzieła pojawi się konieczność wykonania dodatkowych nieplanowanych prac, wykonawca będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia (chyba, że wykonał dodatkowe prace bez Twojej zgody).
Uwaga!
Wynagrodzenie powinno zostać wypłacone w chwili oddania dzieła, a gdy dzieło oddawane jest częściami – za każdą oddaną część.
Czy można zastrzec w umowie o dzieło karę umowną?
Tak. Możesz zastrzec karę umowną na wypadek niewykonania dzieła w terminie. Można ją wskazać jako stałą kwotę niezależnie od opóźnienia w oddaniu dzieła lub jako procent określonej kwoty (np. wynagrodzenia) za każdy dzień opóźnienia. Kary umownej możesz się domagać niezależnie od tego czy Twoja firma poniosła szkodę czy nie.
Czy (i kiedy) można odstąpić od umowy o dzieło?
Od umowy możesz odstąpić w każdej chwili bez żadnego uzasadnienia. Jednakże jeśli się na to zdecydujesz, musisz liczyć się z koniecznością wypłaty umówionego wynagrodzenia. Możesz je ewentualnie pomniejszyć o kwoty zaoszczędzone przez przyjmującego zamówienie w związku z tym, że nie musi on kończyć dzieła (odliczenie jest tym mniejsze im bardziej zaawansowane są prace nad dziełem).
oprac. : KadryOnline