Czas wolny czy dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny?
2008-09-24 13:50
Przeczytaj także: Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę
Tak, jest możliwe stosowanie rekompensaty mieszanej, czyli płacenie za niektóre nadgodziny, przy jednoczesnym udzielaniu czasu wolnego za pozostałe z nich.Istnieje kilka możliwości tzw. „rekompensaty mieszanej” za godziny nadliczbowe:
-
Nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik złożył pisemny wniosek o udzielenie mu czasu wolnego w zamian za jedynie kilka interesujących go godzin nadliczbowych. Pozostałe mogą natomiast zostać zrekompensowane odpowiednim wynagrodzeniem.
Przykład:
Pracownik przepracował 7 godzin nadliczbowych w porze nocnej. Złożył wniosek o rekompensatę 5 z nich. Wniosek został uwzględniony. Za pozostałe 2 nadgodziny należy się pracownikowi wynagrodzenie ze 100 % dodatkiem. - Możliwe jest także rekompensowanie części nadgodzin czasem wolnym bez wniosku pracownika (w proporcji 1:1,5) przy jednoczesnym wypłaceniu wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem za pozostałe.
-
Jeszcze inna możliwość, to rekompensowanie niektórych nadgodzin czasem wolnym na wniosek pracownika i rekompensowanie pozostałych nadgodzin bez takiego wniosku.
Przykład:
Pracownik przepracował 17 godzin nadliczbowych w kwietniu. Okres rozliczeniowy trwa do końca czerwca. Złożył pisemny wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej czasem wolnym w wymiarze 8 godzin w sierpniu przed tzw. długim weekendem. Wniosek pracownika spotkał się z aprobatą pracodawcy. Pozostałą część nadgodzin (czyli 9) zrekompensowano bez wniosku pracownika, ale w wymiarze (9 + 4,5) czyli 13, 5 godziny.
Wniosek pracownika o udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny nie jest dla pracodawcy wiążący. To pracodawca decyduje, czy w zamian za pracę w nadgodzinach udzieli pracownikowi czasu wolnego (na jego pisemny wniosek w stosunku 1:1, a bez pisemnego wniosku w stosunku 1:1,5), czy też wypłaci mu wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach.
Podstawa prawna:
- art. 1511 § 1, art. 1512 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline