eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyŚredniotygodniowy i dobowy czas pracy a nadgodziny

Średniotygodniowy i dobowy czas pracy a nadgodziny

2008-09-18 13:48

Przeczytaj także: Jak obliczyć nadgodziny średniotygodniowe?


DODATKI ZA PRACĘ NADLICZBOWĄ

W przypadku przekroczenia dobowej normy czasu pracy (lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy) wypłacasz pracownikowi normalne wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem. Co do zasady jest to dodatek 50%, chyba że praca nadliczbowa była świadczona w nocy, w niedzielę lub święto, które miały być dla pracownika wolne lub też w dzień wolny za niedzielę lub święto – wówczas dodatek wynosi 100%.

Wypłata wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny dobowe następuje równocześnie z wypłatą normalnego wynagrodzenia za dany miesiąc, w którym pracownik pracował w godzinach nadliczbowych. A zatem rozliczanie dobowe musi być dokonywane na bieżąco w każdym miesiącu, niezależnie od długości okresu rozliczeniowego.

W przypadku przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy także wypłacasz pracownikowi wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny powiększone o dodatek, który w tym przypadku zawsze wynosi 100%. Ponadto wynagrodzenie wraz z dodatkiem za nadgodziny średniotygodniowe wypłacasz razem z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc okresu rozliczeniowego. Dopiero wówczas bowiem następuje rozliczenie czasu pracy, pozwalające stwierdzić czy doszło do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

W celu ustalenia dokładnej liczby godzin nadliczbowych powstałych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej należy dokonać następującego obliczenia:
  • od faktycznie przepracowanych w danym okresie rozliczeniowym godzin pracy odejmujesz liczbę godzin pracy planowanych na dany okres rozliczeniowy (wymiar na dany miesiąc), jeżeli wynik jest dodatni, to
  • od tak uzyskanego wyniku odejmujesz liczbę nadgodzin powstałych z przekroczenia dobowego,
  • otrzymany wynik stanowi liczbę godzin nadliczbowych powstałych z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.
Przykład:

W lipcu wymiar czasu pracy wynosił 184 godz. Pracownik świadczący pracę od poniedziałku do piątku po 8 godz. w piątek 25 lipca pracował 10 godz. oraz w sobotę 26 lipca 4 godz. Za pracę w sobotę nie otrzymał dnia wolnego. W sumie przepracował więc 190 godz. A zatem: 190 godz. – 184 godz. – 2 godz. (przekroczenie dobowe w piątek 25 lipca) = 4 godz.

Te 4 godz. stanowią nadgodziny średniotygodniowe, za które należy wypłacić wynagrodzenie oraz 100% dodatek. Za nadgodziny dobowe płacisz natomiast wynagrodzenie + 50% dodatek.

Podstawa prawna:
  • art. 129 § 1, art. 151 § 1, art. 1511 § 1 i 2 kp
  • art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: