eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyMonitoring pracowników: co wolno?

Monitoring pracowników: co wolno?

2008-10-01 14:03

Przeczytaj także: Kontrola e-maili: czy pracodawca musi mieć zgodę?


Kontrola aktywności internetowej

Internet daje pracownikom także możliwość szybkiego pozyskiwania informacji. Zdarza się jednak, że jest on wykorzystywany głównie w celach prywatnych. Do najczęstszych przewinień podwładnych należą:
  • robienie zakupów w sklepach i serwisach aukcyjnych,
  • naruszanie praw autorskich (nielegalne pobieranie bądź udostępnianie plików),
  • przeglądanie stron WWW niezwiązanych z pracą,
  • infekowanie sieci firmowej wirusami pobieranymi z plikami z Internetu.

Nadużycia w tym zakresie w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do obniżenia efektywności pracy. Nic więc dziwnego, że przełożeni chcą kontrolować aktywność internetową pracowników. Należy jednak pamiętać, aby działania kontrolne służyły jedynie celom bezpieczeństwa i efektywności pracy. Informacje o przeglądanych przez pracowników stronach nie powinny stać się źródłem wiedzy o ich zainteresowaniach czy problemach.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się tu być profilaktyka. Jeśli pracodawca z góry ustali reguły korzystania z Internetu oraz zablokuje dostęp do stron, których treści nie mają żadnego związku z wykonywaną pracą, to w jakimś stopniu na pewno zapobiegnie niepożądanym działaniom swoich podwładnych.

Uwaga na niebezpieczeństwa

Monitorowaniu pracy z użyciem komputerów służą specjalne programy. Ich oferta na rynku jest dość szeroka. Pozwalają m.in. archiwizować historię pracy na danym komputerze, dawać w czasie rzeczywistym podgląd ekranu komputera czy kontrolować programy. Dzięki nim przy pomocy jednego komputera można kontrolować nawet kilkanaście innych. Niebezpieczeństwo polega tu na tym, że programy te nie są w stanie np. odróżnić korespondencji prywatnej od służbowej. W ręce kontrolującego mogą się więc dostać treści dla niego nieprzeznaczone, a to może go z kolei narazić na odpowiedzialność z tytułu:
  • naruszenia dóbr osobistych pracownika, jeżeli uzyskane informacje zostaną wykorzystane w sposób, do którego pracodawca jest nieuprawniony,
  • nieuzasadnionej archiwizacji danych osobowych pracowników.

Dlatego przed wprowadzeniem tego typu oprogramowania należy się przyjrzeć jego parametrom technicznym. Samo posiadanie programów kontrolujących pracę podwładnych nie oznacza bowiem, że można wykorzystywać wszystkie ich możliwości.


poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: