eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyRozwiązanie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy

2008-08-26 13:49

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia?


Pracownik, który został skierowany przez pracodawcę na kształcenie (np. szkolenie, studia podyplomowe) ma obowiązek zwrócić koszty poniesione w związku z jego kształceniem, jeżeli w terminie określonym w umowie o kształcenie (nie dłuższym niż 3 lata):
  • rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem lub,
  • został z własnej winy zwolniony z pracy bez wypowiedzenia.

Pracownik dokonuje zwrotu proporcjonalnie do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w trakcie nauki. Pracodawca może zrezygnować z dochodzenia zwrotu.

Świadectwo pracy i pozostałe obowiązki pracodawcy

Według art. 97 § 1 K. p. w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno to nastąpić w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa może mieć miejsce poprzez jego osobiste wręczenie pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej. Może być również przesłane pocztą.
Jeżeli wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza go w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 97 § 2 K. p. w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Szczegółowa treść świadectwa pracy została określona w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.).

Pracodawca zwalnianemu pracownikowi może wystawić również opinię lub referencje. Zazwyczaj następuje to na wniosek zwalnianego. Takie dokumenty są czasami wskazane przy poszukiwaniu nowej pracy, ich sporządzenie nie należy jednak do obowiązków pracodawcy, ale zależy od jego dobrej woli.

Pracodawca musi również pamiętać o tym, aby wyrejestrować zwolnionego pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA. Powinno ono nastąpić najpóźniej siódmego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę i jako datę wyrejestrowania wpisuje się następny dzień po rozwiązaniu umowy o pracę.

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę, należy wystawić i przesłać informację PIT-11 do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana z jego należności ostatnia zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja taka powinna być jednocześnie przesłana do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika.

Pracodawca ma także obowiązek przechowywania dokumentacji, na podstawie której następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty przez okres 50 lat od dnia zakończenia pracy danego pracownika (art. 125a ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Opisane powyżej obowiązki pracodawcy związane z rozwiązaniem umowy o pracę z pewnością nie zamykają listy, która może być jeszcze poszerzona np. o konieczność sprostowania świadectwa pracy lub inne.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: