Wymiar urlopu wypoczynkowego a niepełny etat
2008-08-07 13:48
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Równoważny system czasu pracy a urlop wypoczynkowy
Nie ma przy tym znaczenia rozkład czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach, tj. czy przychodzi on do pracy codziennie przez 5 dni w tygodniu w mniejszej liczbie godzin, czy też wykonuje pracę tylko w niektóre dni tygodnia. W obu przypadkach zasady udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego będą jednakowe.Urlop wypoczynkowy udzielany jest na te dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w takiej liczbie godzin, w jakiej pracownik miał zaplanowaną pracę w danym dniu (art. 1542 §1 KP).
Przykład
Pracownik, posiadający łącznie ponad 10-letni staż pracy, jest zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 3/4 etatu i świadczy pracę codziennie – od poniedziałku do piątku – po 6 godzin. Pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 7.7. do 18.7.2008 r. W takim wypadku pracownikowi należy udzielić urlopu wypoczynkowego na 10 dni roboczych, ale w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach, tj. po 6 godzin za każdy dzień urlopu. Zatem za okres 2-tygodniowego urlopu, trwającego od 7.7. do 18.7.2008 r. należy pracownikowi z puli urlopowej przysługującej na cały rok 2008 (tj. z 20 dni = 160 godzin) odjąć 60 godzin.
Przykład
Pracownik posiadający łącznie ponad 10-letni staż pracy, jest zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 3/4 etatu i świadczy pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik ten złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego od 7.7. do 18.7.2008 r. W tym okresie pracownik miał zaplanowaną w grafiku pracę w następujący sposób:
fot. mat. prasowe
Zasadą jest, że urlopu udziela się na pełne dni robocze. Udzielenie urlopu jedynie na część z zaplanowanych pracownikowi na ten dzień godzin pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy do wykorzystania pozostała ostatnia część urlopu wypoczynkowego, która jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 1542 §4 KP).
Przykład
Pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 4/5 etatu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 21 dni roboczych, tj. 168 godz. (4/5 z 26 dni = 20,8 dnia = 21 dni). Pracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy i zdążył wykorzystać już 163 godziny urlopu, spośród 168 godz. przysługujących mu w całym roku kalendarzowym. Zatem do wykorzystania pozostało pracownikowi jedynie 5 godzin urlopu, co nie pokrywa pełnego dobowego wymiaru pracownika w poszczególnych dniach roboczych. Ponieważ jednak jest to ostatnia część urlopu wypoczynkowego, może ona zostać udzielona na część dnia pracy pracownika. Jeśli np. miałaby zostać udzielona na dzień, w którym pracownik miał zaplanowaną pracę 8-godzinną, pracownik przyjdzie do pracy na 3 godziny, po których wykorzysta 5 godzin urlopu lub też rozpocznie pracę o 5 godzin później niż wynikało to z jego grafiku.
oprac. : Agata Lankamer-Prasołek / Beck Info Biznes