eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyObowiązki pracodawcy zatrudniającego min. 20 pracowników

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego min. 20 pracowników

2008-08-08 13:49

Przeczytaj także: Regulamin pracy. Jakie kary grożą pracodawcom za naruszenia?


Pracodawcy (z wyjątkiem działających w sektorze finansów publicznych) mogą zwolnić się z obowiązku tworzenia Funduszu i wypłacania świadczenia urlopowego na warunkach określonych ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.). Informacja taka powinna znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub w przypadku jego braku – w regulaminie wynagradzania.

Pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą utworzyć Fundusz dobrowolnie.

Świadczenia chorobowe

Pracodawca, który zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników ma obowiązek wypłacania zatrudnionym wynagrodzenia chorobowego (za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku). Zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński i świadczenia rehabilitacyjne (z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego) wypłaca ZUS.

Inaczej jest w przypadku pracodawcy, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób. Ma on obowiązek ustalenia prawa, wysokości oraz wypłaty świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego (zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczeń rehabilitacyjnych) przez cały okres choroby bądź niezdolności do pracy.

Świadczenia z ubezpieczeń społecznych są wypłacane przez pracodawcę tylko za czas niezdolności do pracy występującej w trakcie zatrudnienia danej osoby. Od dnia rozwiązania stosunku pracy wypłatę tych świadczeń przejmuje ZUS. W takiej sytuacji pracodawca musi przekazać do ZUS:
  • zwolnienie lekarskie ZUS ZLA trwające do dnia rozwiązania umowy (w aktach pracownika powinien zostawić kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem, a oryginał wysłać do ZUS),
  • wypełniony formularz ZUS Z-3 (dla pracowników) lub ZUS Z-3a (dla zleceniobiorców i innych osób niebędących pracownikami) będący zaświadczeniem o wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru świadczenia.

Obowiązki pracodawcy związane z BHP

Powyższą kwestię reguluje w części rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Pracodawca ma m.in. obowiązek wyposażenia miejsca pracy w pomieszczenia i urządzenia higieniczno – sanitarne (szatnia, jadalnia, natryski, ustępy, umywalki). Zgodnie z § 103 ww. rozporządzenia „przy wyjściu z pomieszczenia, w którym odbywa się praca przy użyciu materiałów zakaźnych lub toksycznych powinna znajdować się co najmniej jedna umywalka z doprowadzoną do niej ciepłą wodą - na każdych dwudziestu pracowników jednocześnie zatrudnionych, lecz nie mniej niż jedna umywalka przy mniejszej liczbie zatrudnionych”.
„Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków, zwane dalej jadalnią" (§ 29 powyższego rozporządzenia).

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: