eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop na żądanie: kiedy można zgłosić?

Urlop na żądanie: kiedy można zgłosić?

2008-07-25 13:43

Pracownik może zgłosić urlop na żądanie nawet na dwie godziny przed zakończeniem pracy w danym dniu - tak stwierdził Sąd Najwyższy 7 lutego 2008 r. (II PK 162/07).

Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia

Sprawa rozpatrywana przez sąd dotyczyła pracownika, który wysłał do przełożonego e-mail z prośbą o udzielenie na kolejne dni dwóch dni urlopu na żądanie w związku z tym, że zachorowała jego żona, potem dziecko, a w końcu on sam zaczął się źle czuć. Już po wysłaniu e-maila pracownik został zaproszony na spotkanie z dyrektorem ekonomicznym (zarząd spółki zdecydował o restrukturyzacji firmy i pion, w którym zarządzał pracownik, miał być zlikwidowany; o czym pracownik dowiedział się w dniu, w którym wysyłał e-mail z prośbą o urlop na żądanie). Bezpośrednio po tym spotkaniu pracownik ponowił e-mail do przełożonego, a że zaczął się coraz gorzej czuć, bez uzyskania zgody i odpowiedzi od przełożonego, wyszedł z firmy. Po wykorzystaniu urlopu dostarczył zwolnienie lekarskie na kolejne dwa tygodnie. Zanim zwolnienie lekarskie dobiegło końca, pracownik został zwolniony dyscyplinarnie.

Zdaniem Sądu Najwyższego nie można w tym przypadku mówić o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków pracowniczych, nie można również przypisać pracownikowi ani winy umyślnej, ani rażącego niedbalstwa.

W wyroku z 7 lutego 2008 r. (II PK 162/07) SN zaprezentował zatem zupełnie odmienne stanowisko niż we wcześniejszym swoim wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PKN 128/06), w myśl którego pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie w dniu jego rozpoczęcia, i to jeszcze zanim rozpocząłby pracę.

Do tej pory w praktyce pracodawcy stosowali wyrok z 15 listopada 2006 r., wprowadzając w regulaminach pracy zasadę, że urlop na żądanie musi być zgłoszony przed godziną rozpoczęcia pracy w danym dniu. Teraz okazuje się, że urlop na żądanie może być zgłoszony nawet pod koniec dnia pracy!

Podstawa prawna:
  • art. 1672 Kodeksu pracy


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: