eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOd czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

Od czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

2008-07-16 01:04

Przeczytaj także: Kiedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy


  • okres pobierania uposażenia przysługującego posłom lub senatorom w trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę na czas sprawowania mandatu posła lub senatora. Okres ten zalicza się także do stażu pracy, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze, w tym także uprawnienia szczególne, uzależnione od zatrudnienia w określonym zawodzie, branży lub zakładzie pracy (art. 28 ustawy z 9.05.1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora – Dz.U. Nr 73, poz. 350 ze zm.);
  • okres służby w Policji (na podstawie art. 80 ustawy z 6.04.1990 r. o Policji – Dz.U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.). Okres ten wlicza się do okresu zatrudnienia pod warunkiem, że były policjant podjął pracę w ciągu roku od dnia zwolnienia ze służby, a jeżeli pełnił służbę przygotowawczą – w ciągu 3 miesięcy od tego dnia. W ten sam sposób do uprawnień pracowniczych wliczany jest okres służby w Straży Granicznej (art. 84 ustawy z 12.10.1990 r. o Straży Granicznej – Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399 ze zm.), Służbie Więziennej (art. 78 ustawy z 26.04.1996 r. o Służbie Więziennej – Dz.U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 ze zm.), Państwowej Straży Pożarnej (art. 70 ustawy z 24.08.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej – Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 ze zm.);
  • okres zatrudnienia obywateli polskich i obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE, a także państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, za granicą u pracodawców zagranicznych (art. 86 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – Dz.U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Powyższe zestawienie nie zawiera wszystkich okresów tzw. zaliczalnych do stażu urlopowego. Są one uregulowane prawnie w przepisach szczególnych.

Należy jednak pamiętać o dosyć często spotykanym i stwarzającym problemy okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Do pracowniczego stażu pracy nie wlicza się okresu prowadzenia działalności na własny rachunek (w myśl przepisów prawa pracy nie jest to okres zatrudnienia) oraz okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (a więc: umowy zlecenia, o dzieło, agencyjnej i kontraktu menedżerskiego).

Do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, zgodnie z art. 174 K. p. nie wlicza się również okresu urlopu bezpłatnego, z wyjątkiem przypadków uregulowanych odmiennie przepisami szczególnymi (niektóre zostały opisane powyżej).

Obliczając zatem staż urlopowy należy pamiętać o wymienionych wyżej sytuacjach i nie ograniczać się wyłącznie do okresu zatrudnienia oraz nauki, ale pamiętać także o okresach zaliczalnych określonych w przepisach K. p., i innych aktach prawnych.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: