eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOd czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

Od czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?

2008-07-16 01:04

Do stażu wpływającego na wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się, poza latami nauki i stażem pracy, niektóre okresy zawieszenia trwania stosunku pracy oraz okresy, które nie są co prawda okresami zatrudnienia, ale traktowane są jako równorzędne.

Przeczytaj także: Kiedy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest przede wszystkim od ogólnego stażu pracy pracownika, czyli od tego, jak długo pozostawał on w pracowniczym stosunku pracy. Obliczając go, zlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy, przerwy w zatrudnieniu oraz sposób zakończenia stosunku pracy.

W celu obliczenia stażu urlopowego należy brać pod uwagę okresy nauki uwzględnione w art. 155 K. p.. Zatem do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  5. szkoły policealnej - 6 lat,
  6. szkoły wyższej - 8 lat.

Powyższe okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Dodatkowo jeżeli w czasie zatrudnienia pracownik pobierał naukę, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Do stażu pracy, warunkującego uprawnienia urlopowe zatrudnionego, wlicza się także inne okresy wskazane przez przepisy Kodeksu Pracy oraz przepisy szczególne. Zaliczeniu podlega między innymi na podstawie art. 361 § 2 K. p. okres, za który przysługuje odszkodowanie w sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, którego powodem było ogłoszenie upadłości, likwidacji pracodawcy albo zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie oraz okres odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie (art. 51 K. p.) z powodu bezprawnego wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę. W pierwszym przypadku pracownik musi jednak co najmniej zgłosić gotowość do podjęcia pracy w ciągu siedmiu dni od momentu przywrócenia.

W przypadku, kiedy za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, czas trwania tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy (art. 1741 K. p.). Okres ten ujmowany jest zatem w okresie zatrudnienia, ale wyłącznie u przełożonego, który udzielił w/w urlopu.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: