Wynagrodzenie za dyżury
2008-06-25 13:33
Przeczytaj także: Czas pracy a czas dyżuru kierowcy w delegacji
Zgodnie z KP dyżurem jest pozostawanie przez pracownika w gotowości do świadczenia pracy poza normalnymi godzinami pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę (art. 1515 § 1 KP). Miejscem takim może być również dom pracownika. Istotą dyżuru jest oczekiwanie na ewentualne wykonywanie pracy w razie zaistnienia konieczności jej świadczenia, zatem nie zawsze podczas dyżuru pracownik będzie faktycznie pracę wykonywał. Każdy pracownik może zostać zobowiązany przez pracodawcę do pełnienia dyżuru i nie może odmówić w nim udziału, ponieważ zgodnie z art. 100 KP musi stosować się do poleceń przełożonych, wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz dbać o dobro zakładu pracy.W przeciwieństwie do godzin nadliczbowych, które wynikają z nagłych potrzeb pracodawcy, dyżur powinien być zaplanowany i stanowić element organizacji pracy.
Dyżuru nie można zlecać osobom, wobec których prawo ogranicza wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych (kobietom w ciąży, pracownikom młodocianym, osobom niepełnosprawnym czy osobom opiekującym się dziećmi do lat 4 - bez ich zgody).
Pracodawca musi pamiętać, że dyżur nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego wynoszącego 11 godzin na dobę, jak i 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (art. 1515 § 2 zd. 2 KP).
Oznacza to, że przy 8-godzinnym czasie pracy możliwe jest wyznaczenie maksymalnie 5 godzin dyżurowania poza normalnymi godzinami pracy (24 godziny – 8 godzin pracy – 11 godzin odpoczynku = 5 godzin dyżuru). Natomiast w dniu wolnym od pracy maksymalnie 13 godzin (24 godziny – 11 godzin odpoczynku = 13 godzin dyżuru). Dyżur zaplanowany na niedzielę powinien być zwrócony pracownikowi w innym dniu tak, aby jego tygodniowy wypoczynek wynosił 35 godzin.
Zakaz przestrzegania okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego nie musi być uwzględniany w odniesieniu do pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy (art. 1515 § 4 KP).
Przewidziana w KP rekompensata za dyżur uzależniona jest od tego:
- czy w czasie dyżuru pracownik faktycznie wykonywał pracę, czy tylko pozostawał w gotowości do jej wykonywania,
- gdzie dyżur był pełniony (w zakładzie pracy lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę czy też w domu pracownika).
Rekompensata za dyżur, podczas którego pracownik nie wykonywał pracy
Zasady rekompensaty za dyżur, a więc za czas pozostawania pracownika w gotowości do wykonywania pracy określa art. 1515 § 3 KP.
Czas wolny za dyżur W pierwszej kolejności, za czas dyżuru pracownikowi przysługuje czas wolny (art. 1515 § 3 KP). Pracodawca udziela czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym długości pełnionego dyżuru, według zasady „godzina za godzinę”.
oprac. : Ewa Przedwojska / Beck Info Biznes