Niepełny etat a praca w sobotę
2008-06-03 13:45
Przeczytaj także: Niepełny etat: jaki limit godzin ponadwymiarowych?
Za pracę w sobotę, wyznaczoną, jako dzień wolny, należy oddać pracownikowi inny dzień wolny. Natomiast aby ustalić, czy pracownikowi należy się dodatek, trzeba sięgnąć do postanowień umowy o pracę.W stosunku do każdego pracownika, w tym także zatrudnionego na część etatu, pracodawca ma obowiązek przestrzegania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeśli więc pracownik zatrudniony na 3/4 etatu przychodzi do pracy codziennie od poniedziałku do piątku na 6 godzin, a dodatkowo przyjdzie do pracy w sobotę – należy mu w danym okresie rozliczeniowym wyznaczyć jeden dodatkowy dzień wolny. Inaczej doszłoby do naruszenia zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, z tytułu pracy w sobotę nie powstaną godziny nadliczbowe (czyli przekraczające 8-godzinną normę dobową lub przeciętnie 40-godzinną normę tygodniową). Mamy natomiast do czynienie z godzinami ponadwymiarowymi. Zależnie od tego, czy sobota została, zgodnie z przepisami, zrekompensowana dniem wolnym, czy też nie – będą to 2 godziny lub 8 godzin przekraczających przeciętny wymiar tygodniowy.
Za każdą godzinę przekraczającą wymiar czasu pracy należy się pracownikowi stawka wynagrodzenia zasadniczego. W niektórych sytuacjach pracownik nabywa też prawo do dodatku obliczanego jak dodatek za godziny nadliczbowe. Zależy to od ustaleń dokonanych w umowie o pracę. A konkretnie – od zapisanej w umowie liczby godzin ponadwymiarowych uprawniających do wynagrodzenia wraz z dodatkiem.
Podstawa prawna:
- art. 151 § 5, art. 1513 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline