Wypadek przy pracy: stres jako współprzyczyna?
2008-05-24 11:41
Przeczytaj także: Odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
Stres psychiczny (psychologiczny) jest to pojęcie oznaczające stan wzmożonego napięcia nerwowego, będącego reakcją na działania negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych. Towarzyszy on nam w codziennym życiu, w tym także w pracy. Niektórzy ludzie potrafią sobie z nim znakomicie radzić, inni mają z tym duże problemy. Może się on przejawiać w różnych formach i z różnym skutkiem dla poszczególnych osób. Niekiedy bardzo istotnie wpływa także na zdrowie danej osoby. Sąd Najwyższy uznał jednak, że „zwykły” stres, któremu poddawani są pracownicy, nie może być traktowany jako współprzyczyna wypadku przy pracyW jakiej sprawie orzekł sąd?
W przedmiotowej sprawie pracownica zatrudniona w spółce MPK w K. uznała, że wskutek działań pracodawcy uległ pogorszeniu psychiczny stan jej zdrowia. W związku z tym zaskarżyła ona spółkę MPK do sądu w tym zakresie uznając, że powyższe należy zakwalifikować, jako wypadek przy wykonywaniu pracy.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.), za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
W sprawie pracownicy ustalono, że rzeczywiście doświadczała ona stresu psychicznego. Jednakże nie odbiegał on od stresu, na który narażeni byli inni pracownicy, a pracodawca ani wobec powódki ani wobec innych pracowników nie stosował niedozwolonych prawnie metod, które wymuszały wykonywanie poleceń przełożonych.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 2008 r. (sygn. akt I PK 260/07) wyjaśniającym powyższą sprawę orzekł, że w takiej sytuacji stres psychiczny to normalna konsekwencja wykonywania pracy pod kierownictwem, związana z istotą świadczenia pracy w ramach stosunku pracy. Nie może być on potraktowany jako współprzyczyna wypadku przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w sytuacji, gdy wynika on z uprawnionego sprawowania funkcji kierowniczych przez przełożonego, który działał z poszanowaniem godności pracownika oraz zasad współżycia społecznego przyjętych w zakładzie pracy.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl