eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZa 3-go maja inny dzień wolny od pracy

Za 3-go maja inny dzień wolny od pracy

2008-04-29 11:10

W wyniku świąt przypadających w miesiącu maju będziemy pracować mniej o 24 godziny. Zgodnie z przepisami prawa pracy niezależnie ile świąt przypada w tygodniu kalendarzowym, każde z nich będzie obniżać nominalny wymiar czasu pracy, o ile nie będzie przypadało w niedzielę. W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w dzień wolny od pracy (sobota). Pracodawca ma tym samym obowiązek udzielenia pracownikom innego dnia wolnego, realizując zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Przeczytaj także: Święto Trzech Króli (6 I) - dzień ustawowo wolny?

Obowiązujące przepisy określają, że w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy zakłada się taką organizację czasu pracy pracownika, aby na każdy tydzień pracy przypadał pracownikowi przeciętnie jeden dodatkowy dzień wolny od pracy (poza niedzielą). Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy jest kompatybilny z regulacją gwarantującą pracownikowi w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerywanego odpoczynku.

W większości zakładów pracy sobota jest zazwyczaj tym dniem wolnym od pracy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby był to inny dzień roboczy tygodnia, o ile zostaną zachowane inne prawa i obowiązki wynikające z przepisów (np. prawo do nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku). Jeżeli jednak w wyniku rozkładu świąt w danym roku kalendarzowym w dzień wolny od pracy wypadło święto, zakład pracy musi udzielić pracownikowi jeszcze jednego dnia wolnego. Inaczej jest, gdy święto przypada w niedzielę. W takiej sytuacji pracodawca nie musi wyznaczać dodatkowego dnia wolnego od pracy.

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja wypada w sobotę. Tak więc pracodawca ma obowiązek udzielenia swoim pracownikom innego dnia wolnego od pracy. Niemniej jednak uprawnienie takie nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, chyba że strony posiadają zapis o takim rozwiązaniu w umowie (wtedy także im pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego). Ustawowo dodatkowy dzień wolny od pracy przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy:
  • o pracę,
  • powołania,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

Taki dzień wolny pracodawca powinien udzielić w tym samym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że zakład pracy, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy ma obowiązek udzielenia dodatkowego dnia wolnego do końca miesiąca. A w sytuacji, gdy pracowników obowiązuje dłuższy okres rozliczeniowy (np. 3 miesięczny) to dzień wolny powinien być przyznany do końca tego okresu rozliczeniowego. W przeciwnym razie, dojdzie do naruszenia prawa i powstania średniotygodniowych godzin nadliczbowych.

Warto także dodać, że termin wykorzystania tego dnia wolnego nie musi być dla wszystkich pracowników taki sam. Z całą pewnością pracownicy będą zainteresowani tym, aby tym dodatkowym dniem wolnym był 2 maja (wtedy bowiem nie będzie ich w pracy od 1 maja do 4 maja, czyli cztery dni) lub 23 maja (22 maja – czwartek – przypada bowiem kolejne święto, przez co tutaj także pracownicy uzyskują cztery dni wolne z rzędu).

Na kolejny dzień wolny nie może jednak liczyć pracownik, który w dniu wyznaczonym przez pracodawcę do wykorzystania za 3-go maja będzie nieobecny w pracy z innych przyczyn (np. urlop). Jak bowiem uważa Główny Inspektorat Pracy, w sytuacji, gdy dzień taki przypada w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracownika w zakładzie pracy, ma on w tym dniu i tak wolne, bez względu na podstawę tego uprawnienia.

Pracodawca ma dużą dowolność w zakresie ustalania metody udzielania dni wolnych od pracy. Np. w sytuacji, gdy stosuje stałe dni i godziny pracy, informacje o dniach wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy może zamieścić w regulaminie lub obwieszczeniu. Może także np. wprowadzić do regulaminu lub obwieszczenia informację, że wykaz takich dni będzie ogłaszany w drodze zarządzenia najpóźniej do końca roku poprzedniego czy w jeszcze inny sposób.

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: