Wypowiedzenie wysłane pocztą: jak określić termin?
2008-04-21 12:50
Przeczytaj także: Wypowiedzenie wysłane pocztą a data rozwiązania umowy
Dzień wypowiedzenia to dzień odebrania przesyłki. Kwestia ustalania daty, od której rozpoczyna się okres wypowiedzenia wysłanego pocztą, nie została uregulowana w Kodeksie pracy. Dlatego w tym zakresie powinno się odpowiednio zastosować przepisy Kodeksu cywilnego.W świetle prawa cywilnego przesyłkę zawierającą wypowiedzenie należy traktować jak oświadczenie woli. A oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Tak więc termin wypowiedzenia należy liczyć od momentu, w którym przesyłka została odebrana przez pracownika (względnie - jego domownika). Datę tę można znaleźć na zwrotnym poświadczeniu odbioru (pod warunkiem oczywiście, że w takiej formie przesyłka została nadana). W treści wypowiedzenia warto zapisać, że „wypowiedzenie następuje z dniem doręczenia niniejszego pisma”.
Nawet gdy pracownik nie podejmie pisma, można je uznać za doręczone. Pewien problem powstaje w sytuacji, gdy pracownik celowo nie podejmuje pisma z poczty i jest ono zwracane pracodawcy. W takim przypadku najlepiej oprzeć się na wyroku Sądu Najwyższego, zgodnie z którym dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią (wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., I PK 37/05, OSNP 2006/17-18/263). Stosując to orzeczenie przyjmuje się, że skoro pracownik nie podjął przesyłki (wysłanej na właściwy adres), to po 7 dniach od drugiego awizowania pisma następują skutki przewidziane dla doręczenia. Tym samym za dzień doręczenia wypowiedzenia należy przyjąć dzień przypadający w 7. dniu po drugim awizowaniu.
Podstawa prawna:
- art. 61 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline