Dyscyplinarne zwolnienie z pracy pracownicy w ciąży
2008-04-06 00:10
Przeczytaj także: Umowa na czas określony: możliwa dyscyplinarka
Zgodnie z art. 171 § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Przepis ten jest jasny i czytelny w sytuacji, gdy w zakładzie pracy działa organizacja związkowa i pracownica w ciąży do niej przynależy. Problematyczne jest jednak określenie, czy można zwolnić pracownicę w sytuacji, gdy takiej organizacji nie ma lub nie reprezentuje pracownika. Z pytaniem, co w takiej sytuacji zrobić, wystąpił sąd II instancji do Sądu Najwyższego.W przedmiotowej sprawie firma Microsoft zatrudniała na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu. W listopadzie 2002 r. pracownica powiadomiła firmę, że jest w szóstym tygodniu ciąży. W dziale kadr przedstawiła stosowne zaświadczenie lekarskie. W połowie listopada 2002 r. została jednak zwolniona z pracy w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p, czyli dyscyplinarnie.
W związku z powyższym pracownica zaskarżyła firmę do sądu. Ten orzekł, że rozwiązanie umowy o pracę było wadliwe, wskazując na szczególną ochronę pracownic w ciąży, i zasądził na jej rzecz odszkodowanie.
Sąd II instancji miał w tej kwestii wątpliwości opisane wyżej. Dlatego też wystąpił z zapytaniem do Sądu Najwyższego, czy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 § 1 kp) w okresie ciąży pracownicy (art. 177 § 1 kp) w sytuacji gdy u pracodawcy brak jest zakładowej organizacji związkowej bądź taka organizacja funkcjonuje ale pracownica nie jest jej członkiem?
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 2/08) uznał, że dopuszczalne jest zwolnienie dyscyplinarne pracownicy w ciąży, gdy w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa albo działa lecz nie reprezentuje tej pracownicy. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że w takiej sytuacji uzyskanie zgody organizacji związkowej nie jest możliwe ani też potrzebne. Sąd dodał także, że przynależność do organizacji związkowej i korzystanie z jej ochrony jest dobrowolna, a nie obowiązkowa. Pracodawca natomiast stosuje tryb konsultacji opisany w art. 177 k.p. tylko wtedy, gdy pracownica jest przez ten związek reprezentowana.
Art. 52 kodeksu pracy – zwolnienie dyscyplinarne pracownika:
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
§ 3. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl