eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUmowa zlecenie

Umowa zlecenie

2004-01-10 10:25

Pracować można na podstawie umowy o pracę jak i innych umów cywilnoprawnych, w tym na podstawie umowy zlecenie. Gdy zdarzy nam się, że pracodawca zaproponuje umowę zlecenia zamiast umowy o pracę, warto wiedzieć co to za umowa i czym się charakteryzuje.

Przeczytaj także: Zmiana umowy o dzieło na zlecenie a odliczenie składek

Umowa zlecenie została uregulowana w art. 734 - 751 K.C. i polega na tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności dla dającego zlecenie, za których ostatecznie efekt nie jest odpowiedzialny (odmiennie od umowy o dzieło, która jest tzw. umową rezultatu).

Umowa zlecenie może być zależnie od woli stron, umową odpłatną lub nieodpłatną. Jednakże jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie ma je wykonać nieodpłatnie, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia zależy od umowy stron. Jeżeli w umowie nie określono wysokości wynagrodzenia, to należy się wynagrodzenie "odpowiadające wykonanej pracy".

Przyjmujący zlecenie musi w zasadzie wykonać czynność do której się zobowiązał osobiście, powinien przy tym działać z należytą starannością. Dopuszcza się możliwość wykonania zlecenia przez osobę trzecią - zastępcę i jest to, można powiedzieć, niemalże podstawowa różnica pomiędzy umową o pracę a umową zlecenia. Powierzenia zlecenia osobie trzeciej następuje po zawiadomieniu o tym fakcie dającego zlecenie, a przyjmujący zlecenie odpowiada za niewłaściwe działanie zastępcy, ale tylko na zasadzie winy w wyborze.

Umowa zlecenia może być w każdej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Jeżeli czyni to dający zlecenie powinien zwrócić poniesione przez drugą stronę wydatki, a w razie odpłatnego zlecenia uiścić odpowiednią część wynagrodzenia. Jeżeli umowę wypowiada przyjmujący zlecenie odpłatne, bez ważnego powodu, odpowiada wobec drugiej strony za powstałą z tego tytułu szkodę.

Podatek od umowy zlecenia

Zaliczkę na podatek dochodowy pobiera się w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów oraz (gdy zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym) pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Generalnie koszy uzyskania przychodów wynoszą 20% uzyskanego przychodu, pomniejszonego o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (w celu ustalenia kosztów najpierw pomniejsza się przychód o składki, a następnie oblicza się od tej podstawy 20%). Jeśli z tytułu umowy zlecenia osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym, koszty te wynoszą 20% przychodu.

W przypadku korzystania przez zleceniobiorcę z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) tzn. gdy konkretne zlecenie ma charakter działalności twórczej, koszty uzyskania przychodów mogą być podwyższone do 50%.

Ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia

Jeżeli osoba, która zawarła umowę zlecenia jest jednocześnie pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (bez względu na wymiar czasu pracy) u innego podmiotu niż zleceniodawca, a wynagrodzenie ze stosunku pracy nie jest niższe od najniższego wynagrodzenia, to osoba ta podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu tylko z umowy o pracę (ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia w tym przypadku jest dobrowolne).

Jeżeli jednak zawarliśmy umowę zlecenia z pracodawcą z którym pozostajemy w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach tej umowy wykonujemy pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajemy w stosunku pracy to w świetle ustawy o ubezpieczeniach społecznych uważani będziemy za pracownika i powstanie konieczność opłacania składek od łącznego przychodu z umowy o pracę i od przychodów z umowy zlecenia.

Nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne od umów zlecenia zawartych z uczniami, bądź studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

Umowa cywilnoprawna zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a obowiązek ubezpieczeń społecznych

Nie ma żadnych przeszkód aby świadczyć pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Z tytułu wykonywania pracy na podstawie takich umów nie będziemy podlegać ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym będą dla nas wyłącznie ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności.

Powyższy tryb podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu nie dotyczy sytuacji, gdy umowy cywilnoprawne nie pokrywają się z zakresem prowadzonej działalności.

oprac. : MostWanted! MostWanted!

Zmiany w kodeksie pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: