eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWypowiedzenie umowy na czas określony: kiedy odprawa?

Wypowiedzenie umowy na czas określony: kiedy odprawa?

2008-03-27 11:57

Rozważmy następujący przypadek: pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Wręczyliśmy pracownikowi 2-tygodniowe wypowiedzenie, bez podania przyczyny wypowiedzenia. Pracownik pracował od 1 czerwca 2006 r. do 16 lutego 2008 r. (1 rok 8 miesięcy). Czy należy mu się odprawa? I w jakiej wysokości?

Przeczytaj także: Kiedy odprawa przy zwolnieniach indywidualnych

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać powód wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Jeżeli przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracownika, np. osiągał on niskie wyniki pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia odprawy.

Jeśli przyczyna nie dotyczyła pracownika, lecz pracodawcy (np. nastąpiły zmiany organizacyjne w firmie, pracodawca zlikwidował stanowisko pracy, zmienił miejsce świadczenia usług), musi on wypłacić pracownikowi odprawę, gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Jeśli zatrudnia mniej osób na podstawie umowy o pracę, nie musi wypłacać odprawy. Wynika to z przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy.

Warunkiem wypłaty odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że mamy do czynienia z umową na czas określony, w której nie wskazujemy przyczyny. Pracodawca nie musi jej wpisywać w wypowiedzeniu. Wie jednak, jaka była jego przyczyna. W razie sporu sądowego sąd będzie badał przyczynę wypowiedzenia, jeśli pracownik zakwestionuje to, że nie otrzymał odprawy.

Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: