eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyStaż absolwencki będzie uregulowany?

Staż absolwencki będzie uregulowany?

2008-03-19 08:47

Odbywanie staży nie jest regulowane przepisami. Może to jednak ulec zmianie - Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych przygotowało projekt ustawy o stażu absolwenckim.

Przeczytaj także: Staż jako metoda rekrutacji

Jak na razie, gdy pracodawcy chcą przyjąć osobę, którą planują sprawdzić i przygotować do wykonywania określonych zadań, zwykle stosują umowę o dzieło lub umowę zlecenia. Brak bowiem przepisów, z których wynikałoby, jaką formę prawną w takim przypadku zastosować - a nie zawsze pracodawcy decydują się od razu na zawarcie umowy o pracę. Stan prawny w tym zakresie być może wkrótce zostanie uporządkowany. Przygotowany został bowiem projekt ustawy o stażu absolwenckim, regulujący zasady przyjmowania na staż absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i szkół wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat (w momencie podjęcia stażu). W projekcie przewidziano następujące regulacje:

1. Do odbycia stażu - konieczna umowa stażu absolwenckiego

Pracodawca przyjmujący na staż absolwenta zawierałby z nim umowę stażu absolwenckiego. W umowie tej należałoby określić:
  • zawód lub stanowisko pracy, z którym stażysta ma być zaznajomiony,
  • tygodniowy wymiar czasu trwania stażu,
  • okres odbywania stażu,
  • wysokość świadczenia pieniężnego, gdy staż odbywany będzie odpłatnie.
2. Okres stażu nie dłuższy niż 3 miesiące

Projekt ustawy zakłada możliwość zawarcia stażu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy staż byłby odbywany na podstawie 3-miesięcznej umowy, jak również sytuacji, gdyby odbywano go na podstawie kilku kolejno zawieranych umów. Łączny okres stażu nie mógłby wówczas przekraczać 3 miesięcy.

3. Staż absolwencki - płatny lub nieodpłatny

Zgodnie z projektem, strony miałyby możliwość uzgodnienia, że staż będzie odbywany nieodpłatnie lub odpłatnie. Jeśli staż byłby płatny - wysokość miesięcznego świadczenia nie mogłaby przekraczać 2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, projekt zakłada, że świadczenia wypłacane stażyście - wprawdzie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym - będą jednak zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, przyjmujący na staż mógłby je zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

4. Rozwiązanie umowy o staż - natychmiastowo lub za 7-dniowym wypowiedzeniem

Umowa o staż absolwencki, zgodnie z projektem MPiPS, mogłaby być rozwiązana przez każdą ze stron. W zależności od tego czy staż byłby nieodpłatny - umowa mogłaby być rozwiązana w każdym czasie lub zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia - gdyby staż był odpłatny. Zawsze jednak rozwiązanie umowy o staż wymagałoby formy pisemnej.

5. Stażysta - bez badań lekarskich i szkoleń bhp

Projekt ustawy o stażu absolwenckim przewiduje również, że do stażysty nie będą miały zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących dobowej i tygodniowej normy czasu pracy oraz dobowego i tygodniowego okresu wypoczynku. Oznacza to, że w kwestii szkoleń bhp oraz wstępnych badań lekarskich stażysta byłby traktowany podobnie jak np. zleceniobiorca. Przyjmujący na staż byłby jednak zobowiązany zapewnić takiej osobie bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Podstawa prawna:
  • projekt ustawy o stażu absolwenckim (z 25 lutego 2008 r.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: