Skomplikowana refundacja składek z PFRON
2008-03-21 12:36
Przeczytaj także: Nowa pomoc z PFRON dla niepełnosprawnych
Zgodnie z nowelizacją wszystkie osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą oraz niepełnosprawni rolnicy i rolnicy zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych domowników mogą ubiegać się do funduszu PFRON z wnioskiem o refundację składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Sami natomiast muszą sfinansować składkę na ubezpieczenie wypadkowe i Fundusz Pracy oraz składkę ubezpieczenia chorobowego (która jest dobrowolna).Refundowane są tylko składki do wysokości obliczonej od najniższej podstawy ich wymiaru. Wynosi ona 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Do wniosku trzeba dołączyć miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, opłaconych składkach oraz stopniu niepełnosprawności.
Zmienił się także sposób refundowania składek. Obecnie najpierw trzeba je zapłacić, aby wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację poniesionych opłat na świadczenia ZUS.
Aby uzyskać dofinansowanie, pracodawcy muszą skrupulatnie rozliczać się z pobieranych środków finansowych z funduszu. Przepisy jednoznacznie określają, że jeżeli pracodawca będzie zalegał w należnościach wobec PFRON na sumę wyższą niż 100 zł, nie otrzyma pieniędzy na refundację składek ZUS aż do uregulowania zaległości. Ponadto, zgodnie z przepisami o rehabilitacji, pracodawcy dostaną dotacje do wynagrodzeń wyłącznie tych pracowników niepełnosprawnych, którzy nie posiadają zatwierdzonego prawa do świadczeń emerytalnych.
Kiedy rejestracja w rejestrze PFRON?
Od 1 stycznia 2008 r. zgodnie ze znowelizowanymi przepisami pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne lecz niefigurujący w rejestrze PFRON muszą się zarejestrować. Jeżeli tego nie zrobią, nie mogą ubiegać się o wsparcie ze strony tej instytucji. Podkreślić należy, że obowiązek rejestracji w PFRON nie dotyczy pracodawców korzystających już z jej usług (gdyż widnieją w wykazie PFRON).
![Stanowisko pracy niepełnosprawnego bez akceptacji PIP [© fotogestoeber - Fotolia.com] Stanowisko pracy niepełnosprawnego bez akceptacji PIP](https://s3.egospodarka.pl/grafika/niepelnosprawni/Stanowisko-pracy-niepelnosprawnego-bez-akceptacji-PIP-5tvaz6.jpg)
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl