Nieodebrane wypowiedzenie umowy jest doręczone?
2008-03-03 13:46
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę jest niczym innym, jak oświadczeniem jednej ze stron stosunku pracy o rozwiązaniu tej umowy. Przepisy prawa pracy wskazują, że oświadczenie to powinno być zawarte w formie pisemnej. Pracodawca w oświadczeniu takim musi (przy umowie zawartej na czas nieokreślony) wskazać przyczynę uzasadniająca wypowiedzenie umowy.Z wypowiedzeniem umowy o pracę pracownik musi się jednak zapoznać. Przepisy nie regulują natomiast tego, jak to ma nastąpić. Kodeks pracy milczy w tej kwestii. Stosuje się tutaj przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobiście – wręczając pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu, za pośrednictwem poczty lub w inny sposób
Jak jednak zapoznać z treścią wypowiedzenia pracownika, którego nie ma w pracy i dodatkowo nie odbiera wysyłanej do niego korespondencji? Art. 61 kodeksu cywilnego bowiem wyraźnie wskazuje, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Czy zatem nie jest możliwe zwolnienie pracownika, któremu wręczenie wypowiedzenia osobiście czy też za pośrednictwem poczty nie jest możliwe? Z pomocą przy udzieleniu odpowiedzi na to pytanie przychodzi nam Sąd Najwyższy.
W jakiej sprawie wydał wyrok Sąd Najwyższy?
Nauczycielka zatrudniona w Szkole Podstawowej została poinformowana przez dyrektorkę Szkoły, iż z uwagi na ciągłą nieobecność w szkole, zachodzi konieczność rozwiązania z nią stosunku pracy. Pismo zawierające wypowiedzenie stosunku pracy - z mianowania z uwagi na zmiany organizacyjne oraz zmiany planów nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie (art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela), z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, zostało przesłane powódce drogą pocztową. Przesyłka ta była dwukrotnie awizowana. Powódka jednak jej nie odebrała. Dyrektorka Szkoły próbowała następnie doręczyć powódce wypowiedzenie za pośrednictwem męża powódki, syna powódki, Urzędu Miasta i Gminy, Straży Miejskiej - niestety bezskutecznie. Szkoła uznała, że pismo zostało skutecznie doręczone powódce z upływem siódmego dnia od chwili drugiego awizowania przesyłki pocztowej z wypowiedzeniem (tj. od dnia 22 kwietnia 2002 r., pismo datowane na dzień 03 kwietnia 2002 r. było awizowane najpierw 04, a potem 15 kwietnia 2002 r.).
Powódka wniosła pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne w dniu 20 września 2002 r. Wniosła jednocześnie o przywrócenie terminu do złożenia odwołania do sądu.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl